Kvízy a hádanky

Nejlepší krčma široko daleko
Odpovědět
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kvízy a hádanky

Příspěvek od Zdeslav »

Na žádoust Group-b zakládám toto téma.

Dovolil bych si i přidat základní pravidla tohoto vlákna jím vytvořená :
Ten kdo odpoví správně na předchozí otázku má právo položit další.
Otázka se musí dotazovat na historický objekt či místo nacházející se v zemi české (hrad, tvrz, zámek, kostel,hradiště, místo významné bitvy atd), vyjímečně i na Slovensku, pokud je to spjaté s českou historií (Velkomoravská říše, husitství atd.)
Základem otázky je text, který nějakým způsobem charakterizuje místo či objekt (nejstarší kamenný most v čechách, románská stavba na vrcholu sopky atd.)
Pokud není text jednoznačný, je možno připojit doplňující fotografii.

Autor otázky může v případě potřeby, pokud by se nedařilo objekt lokalizovat přidávat doplňkový text či fotografii.

To by myslím stačilo, je tu hromada odborníků, takže spíš než doplňkový text bych to viděl na pořádné pátrání poněčem, co hned někdo neuhádne.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
group-b
Příspěvky: 53
Registrován: Čt 11. Srp 2011 14:30:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od group-b »

Garrett napsal:Ahoj. Je to prostě paráda! Tu Křikavu jsem tuším viděl na hradech.cz že? Je to kousek od mého působiště a chystám se tam na výlet. Jak postupuješ při tvorbě těch modelů? Jsou opravdu velmi vydařené! Palec nahoru :)
děkuji za pochvalu, snažím se. Jak postupuji ? Záleží model od modelu.
Například ta Křikava. Můj děda bydlel ve Lnářích u Blatné. Kdysi jako malej jsem slyšel od souseda, že tam někde byl hrad, ale děda mi tvrdil, že tam nikde nic není. Po nějakých 30 letech jsem si koupil knihu zříceniny Jižních čech, kde jsem jí našel i návod, kde jí hledat a tak jsem vyrazil. Více jak hodinu jsme se toulali lesem, než jsme zbytky hradu našli. Byly totálně zarostlé. Dneska je to daleko lepší, místo hradu je částečně opravené, z hradu byly vykáceny některé stromy, věškeré křoví bylo vysekáno, z hráze rybníka je dobré turistické značení, takže to najdeš. Nejprve jsem trochu studoval, co se o hradu dozvím.
No a tak jsem tam vyrazil, samozřejmě vyzbrojen asistenty (ti psí byli spíš pro zlost) a měřící technikou. Na místě jsem si prostor zaměřil, prohlédl a pomalu ho napasoval do modelové podoby. Výsledek je samozřejmě pouze hypotetický, z hradu se moc nedochovalo, vycházel jsem z práce hradologa T.Durdíka , jak asi podobné stavby vypadaly. No a vy vidíte výsledek.
Sakrální pražské památky, to je trochu jiná metoda. Ze všech tří se zachovaly základy, pro obyčejného smrtelníka však moc přístupné nejsou. Takže jako základ pro modely jsou různé informace z netu, případně knih.
A ještě mohu potvrdit, na Hrady.cz jsem Křikavu skutečně dal, a nejen jí. Přidávám tam jak místa, tak fotky, pár desítek nových tu mám z dovolené, kterou jsem trávil na zříceninách okolo Plzně, moc pěkné.

Dovolím si tedy přidat nějaký model , který je spjatý přímo s Karlem IV.

Karlův most
tento poněkud paskvilní model vydala firma Betexa. proč paskvilní ? Za prvé délka mostu je přibližně v měřítku 1:500, šířka 1:320 a věže jsou 1:170 :o Za druhé, na Malé straně jsou věže v úrovni hladiny :roll: No ale výsledek, po značných úpravách je koukatelný. Mimochodem, model mám na délku 1,2 metru. A přiznám se, v podobném stylu mám připravený i vlastní projekt Juditina mostu. Zde ho máte :
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

druhý model asi nemusím představovat, zatím je ve fázi stavby a ještě nějakou dobu bude. Odhaduji, že ve výsledku bude složen z cca 1000 dílů.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
http://toulky.webgarden.cz/
zde se snažíme zmapovat místa, která stojí za shlédnutí, kdo by chtěl pomoci, rádi ho přivítáme.
Garrett
Příspěvky: 7
Registrován: Ne 03. Črc 2011 14:38:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Garrett »

Je to skutečně působivé! Jseš dobrej :) Křikavu jsme taky kdysi už jednou hledali jako děti na výletě s rodinou (jsem z Rožmitálu a prarodiče tehdy žili v Bělčicích, babička dodnes.), ale nenašli. Děda jako průvodce totálně vyhořel ;) Dneska už tě tam navede GPS, takže pohoda. Musím se tam vypravit. K těm modelům katedrály... Toto vyrobil jeden rodák z Rožmitálu a je to vystaveno ve zdejším Podbrdském muzeu společně s dalšími exponáty, které rozhodně stojí za vidění. Jen pro zajímavost. Je to celé ze slámy a "brutálně" detailní.

Obrázek

Obrázek
Avátar uživatele
group-b
Příspěvky: 53
Registrován: Čt 11. Srp 2011 14:30:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od group-b »

tak to je opravdu masakr, ne nadarmo se říká zlaté české ručičky :shock:
mám pro tebe hádanku, sice to není tvrz, podle informací stávala vedle ale nic se z ní nedochovalo, jen náznak vstupu ve výšce patra. Kostel je to románský, který byl ranně goticky upraven. Víc neřeknu. Dokážeš z modelu poznat o co jde ?

Obrázek

Obrázek
http://toulky.webgarden.cz/
zde se snažíme zmapovat místa, která stojí za shlédnutí, kdo by chtěl pomoci, rádi ho přivítáme.
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Kazimír »

jedná se o románský kostel sv. Voršily v Újezdci u Bělčic okres Strakonice ;)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od mikey.88 »

Dobře ty!!! :shock:
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Zdeslav »

Tak to bych neuhod. Že tys tam dělala nějaký měření? :D
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
group-b
Příspěvky: 53
Registrován: Čt 11. Srp 2011 14:30:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od group-b »

přesně tak, je to nedaleko Bělčic, široko daleko nejstarší dochovaná stavba. Model vlastní výroby, já se přiznám, že jsem tam lezl po hřbitovní zdi s pásmem :roll:
Jsem rád, že to, co postavím někdo pozná. Chcete ještě hádanku ?
http://toulky.webgarden.cz/
zde se snažíme zmapovat místa, která stojí za shlédnutí, kdo by chtěl pomoci, rádi ho přivítáme.
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Kazimír »

rozhodně :D
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrady, tvrze a jiné fortifikace

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Group-b: Ty modely jsou neuvěřitelný, neumím si představit té práce, co to dá. Fakt pěkný! :thumbup:
Nicméně jako pražák bych měl připomínku k té rotundě sv. Víta na Pražském hradě. Mluvil jsem o ní s dr. Frolíkem, co vede archeologický výzkum na této lokalitě a ten mi říkal, že čtyřapsidová nebyla. Protože jsem už sklerotický a je to už delší dobu, co jsme o tom mluvili, tak si už přesně nepamatuji co ještě mi k ní říkal, jak by měla ve skutečnosti vypadat, ale určitě si pamatuji, že čtyři apsidy ne-e. Když se naposledy předělávala dlažba ve Vikářské uličce, tak tam něco nového našli a jeho poznatky vycházely z těchto nálezů. Nehledě na to, že už předtím byly o tomto uspořádání této stavby pochybnosti.
Co se nerozvíjí, umírá!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti