Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Cliff »

Zdravím Vás, rád bych se připojil k projektu a vytvořil si postavu žoldnéře, 70/80 léta 14st.
Něco málo o domově
Osídlení území v okolí řeky Ostravice se datuje do druhé poloviny 13. století, když roku 1256 rozhodl král Přemysl Otakar II. ve sporu mezi knížetem těšínským a olomouckým biskupem Brunem, že zemskou hranici bude tvořit řeka Ostravice. V letech 1285-1300 vzniká osídlením tohoto území léno Místecko-Frýdlantské. Na místě leží opevnění. Tato tvrz slouží nejen jako strážní hrádek, ale i drobné sídlo držitelů Frýdlantu n. O., rodu Ronovců. Ti rovněž dali Frýdlantu n. O. do vínku název, a to podle svého rodového přídomku. Ještě před svým příchodem na Moravu se totiž příslušníci rodu označovali podle hradu Frýdlant v severních Čechách. . Funkci zemských komorníků na Moravě zastávali páni z Kravař, kteří vlastnili například Starý Jičín. Dalším známým rodem byli Piastovci, kteří spravovali Těšínskou oblast.

Postava
Mé druhé já si představuju asi takto. Člověk, který ví, že ho uživí jen časy války, tudíž všechny možné prostředky dává do výzbroje. Chci být žoldnéř lépe vyzbrojený než nějaký chudník lehkooděnec, svou výzbroji se chci prezentovat. Nestojí mi za pár grošů nasazovat život, když umřít tak ať to stojí za to. Do vínku mi nahrává oblast, ve které žiju, hranice mezi Moravou a Polskem byly vždy dobrým zdrojem obživy mnohá lidí různého řemesla.

Jaká zbroj, takový život
Helmu budu mít šlap s odnímatelným nánosníkem, myslím si, že je to zlatý střed.
Prošívku mám viz foto, k ní mám palčáky, ty bych chtěl v budoucnu vyměnit za kvalitnější prstové rukavice, které plánuju k plátovým rukám. Samozřejmostí bude kroužkovka a jestli štěstí dopřeje tak platový kabátec.
Ochranu nohou budu řešit platy krom bot.

Ze zbraní mám zatím meč a kladivo avšak nevím, jestli se to kladivo bude hodit, když tak seženu sudlici(http://armero.cz/index.php?page=detail&id=0275). Ještě mám dýku, ale ta je spíš rezervní, chci si pořídit ledvinkouvou dýku a jak to mám na obrázku přidělat ji ke kabátci řetazem.
Některé věci ještě musím obměnit např. boty a civil. U civilu si nejsem jistý, co budu chtít. Na obrázku je zakreslený modrobíly varkoč, avšak uvažuju, že budu mít černý varkoč než budu moct oblíknout platový kabátec, ten bych chtěl spíš do vínova, nebo do černa.

Fotek moc není, budu se snažit nafotit toho víc
http://cliffcz.rajce.idnes.cz/Postava

Předem děkuji za nápady a rady, samozřejmě i za kritiku.

Cliff
Cherchez la femme
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Armin »

Jen technické připomínky, neb experty na dobovost jsou zde jiní :-)

Ta bílá prošívanice mi na fotce přijde krátká. Na ochranu třísel, by bylo potřeba něco poněkud delšího. Stejně tak by chtělo nějak vyřešit to, že se ti rozevírá na prsou...

A to kladivo je opravdu strašlivé ;-)
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Czernozub »

Osobně bych navrhoval spíš než ten nánosník psí čumák, z téhle doby je jich spousta pěkných, podle všeho bys na to ty prachy měl, a proč si nechávat nechráněnej ksicht. Jinak souhlas s Arminem ohledně prošívky.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Cliff »

No ta prošívka dosahuje těsně pod rozkrok, počítal jsem s tím, že kroužková košile bude delší.
Ohledně psího nosu, tu helmu planuju jako druhou avšak nevím proč, ale s tím nánosníkem mi utkvěla v hlavě proto ji chci mít jako první :)
Cherchez la femme
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od mikey.88 »

Kroužková zbroj většinou byla o kousek kratší, než podzbrojová ochrana. Alespoň dle plastik na náhrobcích, kde to je asi nejvíce zřetelné. Tedy pravidlo to asi není ale považuji to za nejčastější ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Valkoun »

Vítej Cliffe!
Dobrý výběr postavy, tak přeju hodně štěstí i při její realizaci!
Ke koncepci nemám výtku, jen mě napadlo univerzálnější řešení v případě šlapu.
Pokuď tě láká jak nánosník, tak i zavřené hledí, doporučuji si nechat vyrobit šlap se zámečkem klappu, který by byl kompatibilní jak pro nánosník, tak i pro odnímatelné hledí na jednom pantu..

K prošívce - délka je na tobě, pokuď plánuješ zavřené nohy, které budou vycházet ještě kousek pod prošívku, tak bych se spokojil se suspenzorem.. Každopádně je potřeba upravit zapínání. Jak psal Armin, tento stav si říká o blbou náhodu. Takže buď přidej přezky, nebo v lepším případě je odpárej a udělej to na jednu šńůru odspoda nahoru.
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Cliff »

mikey.88: no zrovna dneska jsem projíždel ukázky zbrojí na foru a našel jsem tam fotky co jsi našel, a tam právě těžkooděnec měl tu kroužkovku delší, vím, že se nejdenalo se o iluminaci ani o náhrobek, avšak proč by to tak nemohlo být, že :) Když tak tu prošívku zkusím trošku poupravit nebo další možnost... novou.

Valkoun: Díky, myslíš něco podobného ?
http://www.armour-vanek.cz/PhotoGallery.aspx?G=Gal%2021
Asi přidám přezky bude jednoduší a estetičtější :)

Jo ohledně ty dýky, představuji si takovou:
http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/ ... /dk2cv.jpg
Cherchez la femme
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Armin »

Důvodem, proč by prošívanice měla být o něco delší než kroužková zbroj (jak tomu ostatně bylo i v minulosti) je skutečnost, že samotná kroužková zbroj tě neochrání. Účel bude plnit až v situaci, kdy bude „podložena“ prošívanicí….
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od richardrg »

Mě trochu nesedí ten žoldnéř, jakých válek se mohl v 70./80. letech prvoplánovaně zúčastnit?

Jinak můj názor je ten, že nejprve musíš mít funkční kvalitní civil a pak teprve zbroj.

1. Na výrobě civilu se naučíš řadě věcí, které budeš potřebovat při výrobě zbroje.
2. Zkazit něco a vyhodit vyjde většinou levněji na civilu.
3. Zbroj si musíš vždy na něco obléknout a pokud to nemáš těžko zbroj vyzkoušíš.
4. To nejdůležitější. V civilu se snadněji dostaneš i na kvalitní akce, kde si můžeš všechno vyzkoušet a ohmatat, seznámit se s lidmi a získat kontakty. Na tom ve finále ušetříš nejvíce....
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Daniel z Frýdlantu na Moravě / žoldnéř 1370/80

Příspěvek od Cliff »

Tak jo super díky za názor, zkusím ji trošku prodloužit, doufám, že to půjde. Ohledně rozevírání na hrudi, díval jsem se ještě na jinou fotku, tam se tolik nerozevírá, ale možná by stačilo tu horní přezku dát níž ne ? stejně v těch místech budu mít límec s kroužky.
S tím kladivem jsem už počítal při koupi, že nebude přípustná, mě by spíš zajímalo kdybych upravil ten horní hrot, jestli by se to už trošku dalo.

richardrg: základní civil mám, chci ho ale komplet předělat a už se na tom dělá.
Cherchez la femme
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů