gepent

Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

gepent

Příspěvek od Lucrezie »

Ahoj, nevíte čirou náhodou, esli se používal gepent typu Manesse-ten rozstřapený i trochu déle(např aspoň kolem půlky čtrnáctky) neb jen v první pol.? snažila jsem se najít pozdější vyobrazení, ale to se spíš objevoval bez toho řasení ale spíše už z jiných látek(často brokát bych tipla) či pošitý perličkami, či vyšívaný...
PS: mohl se obejvit barbett s filetem i u šlechtičny?našla jsem obrázky (knížtička P. Vody o účesech 14.stol)a buď jsem blbá, nebo špatně čtu, nebo nevidim, ale je to takové neidentifikovatelné, jelikož té paní je vidět jen hlava-tak já nevim jestli to byla nějaká obyč.paní neboť nebyly vidět ani šaty a popsáno je jen z jakého rukopisu to je.
Lucrezie, páv a pes
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Kordulka »

Ahoj,

projdi si tyhle databáze (určitě jich je spousta dalších, ale tohle mám po ruce 8-) ):

http://www.themcs.org/costume/14th%20ce ... othing.htm
http://www.lagis-hessen.de/de/subjects/index/sn/gdm (hledání je pracnější, ale obsah velmi bohatý. A je lepší hledat zadáním roku - vyjedou náhrobky buď datované k tomu roku nebo lidí, kteří v tom roce zemřeli)
http://effigiesandbrasses.com/monuments ... &view=list
http://effigiesandbrasses.com/monuments ... &view=list

(V těch posledních dvou odkazech narazíš u některých náhrobků na HODNĚ romantické překresy z konce 19. století; tak by ber s velkou rezervou! naštěstí jsou vedle fotky originálu, který je ale někdy dost poničený.)

A pak to zvaž. Já myslím, že se fillet oblíbený v 1. třetině 14. století už nenosí - nebo skoro vůbec; a to, co se občas objevuje, je spíš čepec ("čelenka", "koruna") potažený dražší tkaninou a zdobený buď vlastním vytkaným vzorem, nebo výšivkou, portami, perlami apod. Barbette (podbradník, páska) minimálně, spíše už různě upravená rouška kombinovaná se závojem nebo síťkou a s účesem. Ale po roce 1350 už u společensky výše postavených žen zcela převažují kruselery, méně pak (spíše) symbolické roušky.
Ovšem zajímavé je, že středoevropské náhrobky (Německo, Čechy, Rakousko) vypadají co do oděvu ve srovnání s anglickými a francouzskými o dost konzervativněji.

A pochopitelně existují vyjímky jako je např. tato z roku 1360 (je-li to "fillet"; ale proč by nám to měla historie usnadňovat, že...) 8-) : http://effigiesandbrasses.com/monuments ... ead_woman/

Zvaž hlavně své společenské postavení. Čím výše, tím větší možnosti a vyšší pravděpodobnost, že budeš chodit oblečená a upravená podle poslední módy. Drobná zemanka bude spíš nosit co má a bude konzervativnější; ale dáma z vysokých kruhů, která se navíc třeba občas pohybuje u panovnického dvora, musí dbát na odpovídající reprezentaci.

P.S.: A z jakého rukopisu je ten obrázek?
Pokud na něco odkazuješ nebo potřebuješ určit něco na obrázku a podobně, raději uváděj pramen - čím přesněji, tím lépe.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Posadowski »

Já bych to přes rok 1350 už netahal. Ikdyž ve Velislavově bibli ještě něco takového najdeme. Ale pro 1350 je spousta mnohem typičtějších věcí, ať už svislé copy, velké kruselery, dlouhé vlasy rozpuštěné s loknami... každý si vybere.
Když už to mít a považovat se za "můru konzervativní" (jak se tomu říká u Dvora) tak pak k tomu ale nenosit módní výstřelky jako široký pás nízko na bocích nebo bezbokký surcote.
Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Lucrezie »

jojo děkuji...dobrá rada nad zlato...já právě kruseler mám, mám i roušku s diadémem, kde mi budou vidět svislé copy...já právě uvažuji nad něčím lehčím, jelikož v létě se pařit v kruseleru neni žůžo-já vím, krása bolí:)...nejspíš na lehčí variantu zvolím rozpuštěné kadeřené vlasy.
Lucrezie, páv a pes
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Zdeslav »

Jé a nechceš se pochlubit s kruselerem? Takovou věc tu má pokudvím málokdo...
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od mikey.88 »

Pařit v Kruseleru? Z čeho ho máš?
Obrázek
Avátar uživatele
Landštejn
Příspěvky: 244
Registrován: Ne 26. Črc 2009 17:40:44
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Landštejn »

Zdeslav napsal:Jé a nechceš se pochlubit s kruselerem? Takovou věc tu má pokudvím málokdo...
Pro tvé dobro doufám, že sis ho všiml na mé paní! :evil:
A coeur vaillant, rien impossible
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Zdeslav »

Landštejn napsal:
Zdeslav napsal:Jé a nechceš se pochlubit s kruselerem? Takovou věc tu má pokudvím málokdo...
Pro tvé dobro doufám, že sis ho všiml na mé paní! :evil:
Právě že jo, ale zdálo se mi, že Kordulka a Posadowski jsou v tomto zatím osamoceni. Proto píšu málokdo.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od mikey.88 »

Asi tak... já vím o dvou a víc nic. Každý šlechtična by ho asi měla na Karlovce mít... to samé měšťky. Módní a rozšířená záležitost a to že to je pracné... všechno je pracné :)
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: gepent

Příspěvek od Kordulka »

Sakrapráce, zatracenej noťas :twisted:

Dáma zásadně netrpí. Dáma dává najevo svou počestnost a činí tak ráda :D

Jediná lehká pokrývka hlavy, která mne napadá, by asi byla tenká spodní rouška a stejně lehký závoj svrchu. Pod to vlasy spletené do postranních přeložených copů (eventuálně podložených) - třeba tohle: http://www.themcs.org/costume/Female/Ge ... %20305.JPG
Nebo jenom hezkou síťku - taky ji najdeš v těch "thems" - první odkaz.
A jestli jsi mladá, tak klidně i hezky udělané copy (opletené stuhou např., nebo přeložené, stočené) nebo nakadeřené vlasy, jak píše Posadow.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů