Ostruhy

Moderátor: maser

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od mikey.88 »

A nějaké podrobnosti? Třeba místo nálezu apod. :)
Obrázek
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od rossy »

Zdravím.
Ostruha může pocházet z konce 14.- 15.století a může to být pozůstatek husitské"bitvy", která proběhla nedaleko naší obce.Kdyby se jednalo opravdu o husity, tak vzdáleně podobná ostruha se třemi hroty se prý našla u hradu Vízmburk/měla ale tři hroty a dvě očka na jednom rameni/.Pak by se mi líbilo spojení Vizmburk,náchodsko,husité,Jan z Dubé, Viktorín Boček z Kunštátu/bojoval u naší obce-majitel zboží Náchodského/ a Jiří z Kunštátu a Poděbrad /jeho syn/, jako pozdější český král a majitel panství Vizmburk.Ale to je jen taková legrace.
V této lokalitě jsem našel ostruhy z různých období. Upínání ostruhy ve třech bodech /to jsou ty tři dírky na jednom rameni bylo v té době obvyklé a bylo nutné kvůli vyvážení příliš dlouhého dříku -krku. EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
To zvláštní ukončení bodce "rybím ocáskem" se dá také vysvětlit /i když archeolog je přesvědčen o tom,že jde o původnít var/. Původně mohl být dřík, podle mne, delší a ukončený ozubeným kolečkem /proto je také vůči té ostruze tak mohutný/. Možná byl v průběhu předcházejících bojů z části ulomen a v polních podmínkách takto provizorně opraven. Nebo byl takto upraven pro zvýšení rychlé reakce koně. Těmto ostruhám také odpovídá odstup a sklon oček na konci ramen a vlastně i používání plastického dekoru na ramenech ostruhy/ stejně jako u některých honosných českých ostruh té doby se zvýšeným lemem-lem se začal zvyšovat někdy od poloviny 15.století/. EDIT Bahnak: nefunkční odkaz I když se tyto ostruhy vyráběly hlavně se zvýšeným lemem tak na tomto odkazu, kde je soubor ostruh z různých období, je tato ostruha bez tohoto lemu a také se třemi upínacími otvorvory na jednom rameni.
http://www.christies.com/lotfinderimage ... 15514r.jpg
Existuje ovšem i názor, že se nejedná o upravenou ostruhu ,ale že její majitel tak mohl zpodobnit svůj rodový znak - rybu. Každopádně, jak mi bylo řečeno, taková ostruha není známa z nálezů jak u nás tak ani v zahraničí.
ROSSY
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od Heinrichvs »

Kdo ti to určoval?
Ptám se spíš ze zvědavosti.
To co posíláš je pěkná uchylárna. Takové ty věci co rozhodí každého kdo se snaží historické předměty nacpat do škatulky. A když už se udělá typologie a chronologie tak se objeví nějaká prasárna.
Je to zajímavý hybrid. Taky bych ho dal do 1420-1440
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od rossy »

Zdravím.
Ta ostruha za to nemůže. :D
Spolupracuji sice s archeologem, ale ten má jiné zaměření a tak si vlastně všechno nějak určuji a datuji sám. Archeolog to pak určoval na základě prací A. Ruttakye. Nikam se nedopátral,ale mou přibližnou dataci potvrdil.
Jen tak pro zajímavost jsem do sekce tesáky vložil boční záštitný trn tesáku, který se nacházel, ještě mimo jiné nálezy datovatelné od 13. do 15.století, poblíž. Nemusí spolu souviset,ale...........
ROSSY
p.s.Jen se ještě omlouvám, že sem vkládám takové příspěvky, ale myslel jsem si,že by Vás to mohlo zajímat.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od mikey.88 »

Rossy: Nejsi náhodou detektorář? Nemáme je moc rádi...
Obrázek
Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 185
Registrován: Čt 12. Lis 2009 21:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od LosPedros »

Rád bych radu.
Potřebuju ostruhy pro svou postavu mana na 70-tá. Nabízí se snadná cesta objednat mosazné od Wothana. Myslím že ty 3 typy které nabízí na 14-ku by neurazily. Ale mám pochybnosti o tom že mi sednou. A navíc těžko dopředu posoudím kvalitu zpracování a slitiny.
Máte s nimi praktické zkušenosti?

Já bych si raději než lité mosazné pořídil kované železné. Z fotky nálezů se mi materiál těžko poznává, takže si úplně jistý nejsem. Ale u téhle píšou
14th century

Iron. Large 8 pointed rowel. aggressively curved body. one terminal in the form of a ring for attachment of straps (probably with a rivet since the terminal is broad and flat), the other terminal lost
Obrázek
http://www.allenantiques.com/Spurs-Collection.html

Šlo by?
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od Bilajz »

Ad indické ostruhy, pokud to vyjde, Wolf mi doveze moje opravované na Trenčín. Pokud je chceš nosit přímo na noze a ne na opasku, tak bych je znovu už nevzal (a to jsem je měl ještě slevou tehdy z výprodeje z Mercatores). Při tvarování na nohu (univerzální velikost indického dítěte nikomu není) to praská, musíš kompletně předělat řemínky, protože, to co tam dávají oni nefunguje.
Radši bych se domluvil třeba s Jindrou.
Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 185
Registrován: Čt 12. Lis 2009 21:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od LosPedros »

Měl jsem v ruce ještě úpravou a nebyla to zrovna hezká práce.
Každopádně, kdyby to ještě někdo hledal:
The Medieval Horse and its Equipment
https://uloz.to/!ScvfNXB8/the-medieval- ... ipment-pdf

Jsou tam nálezy převážně z Temže se zbytky (pravděpodobně) cínu na povrchu.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od maser »

Pedro: na Wohtanovu Indii se vyprdni, protože celomosazné jsou nesmysl a navíc je má kdekdo. Ostruhy byly kované, pokud na nich najdeš jiný kov, tak jde většinou jen o postříbření, pozlacení apod. Jestli si dobře pamatuju, tak několik z barevného kovu jsem taky viděl, ale mnohem mladších než na naší dataci.
Ty indické byly dobré tak pět let zpět, dneska je to spíš podprůměr.

Ostruha na obrázku co jsi sem dal je vhodná na konec Karla a Václava IV. Jinak jdou ještě použít i menší kolečka, různě ozubená, ale měla by pořád být spíš na krátkém krčku.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od Saltkrakan »

To je ale náhoda, zrovna když se chystám na výrobu ostruh i já. Inspirovat se budu tou spodní. Obě jsou ze 14. století, zdroj obrázku a datace je můj oblíbený aukční dům Bonhams :lol:

https://drive.google.com/file/d/0Bzek03 ... sp=sharing
ObrázekObrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů