Školený šerm a mistři 14. stol.

Moderátor: scarvein

Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od scarvein »

Jiste ze to mozne je. Pokud vim, tak tady v okoli na tom dela vazneji Revertar a moje skupina. My jsme se v podstate rozhodli ustoupit malicko od blossfechtenu na ukor harnishe, protoze je pro nas prioritnejsi. Zapas -> dyka -> halbschwert -> kopi. To je nase smerovani.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od mikey.88 »

Scarvein: Vždyť jo. Já psal že ve zbroji se bojuje úplně jinak. Takže ten boj v civilu je prakticky použitelný jen v té tělocvičně s ochrannými pomůckami. Protože bez ochrany hlavy je to zdá se hodně riziková záležitost...
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od Kordulka »

Sleduji, jak tu poletuje terminologie a nemohu jinak než se vrátit ke stálému problému - časové určení.
Protože se zase probírá něco, co se stalo běžným spíš až v 15. století. Ve druhé polovině 14. století, kdy se objevují první "fechtbuchy" (vlastně jen jedna šermířská kniha), shrnující osobní techniky jednotlivých šermířských mistrů, to bylo naprosté novum, které zcela jistě nebylo široce rozšířené ani po Německu, natož pak po Střední Evropě.
Leichtenauera neznáme, přibližuje nám ho až Döbringerova insterpretace a to je už konec 14. století.
Já chápu, že chcete dělat "školy" a proč to chcete. Jenže...

Vrcholný středovek prostě je prokletý, protože o něm sice jsme schopni zjistit a dovodit leccos, ale říci že na 100% víme, že to tak skutečně bylo, protože... - to můžeme jen u nemnohého. Techniky šermu a boje 14. století patří mezi to mnohé, o čem s jistotou víme hrozně málo. Proto, jak už jsem řekla, chápu, že vám nezbývá nic jiného než čerpat z mladšcíh období. Jen bych doporučovala, či spíše vás prosím, mít to stále na paměti. Už třeba jen proto, aby se nestávalo, že bude někdo osobní techniky zaznamenávané od 2. pol. 14. století a šermířské příručky z 2. pol. 15. století a ze století 16. podávat nováčkům a zájemcům jako techniky typické pro 14. století. Bohužel už jsem se s tím setkala a bylo to podáváno hodně kategoricky.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od Kordulka »

Co se těch jmen týče, Paulus Kal je v r. 1460 zaznamenal takto:
1. Peter Wildhans von Glass
2. Peter von Danzig
3. Hans Schindler von Zwayen (Hanns Spindler von Czuaym)
4. Lamprecht von Prag
5. Hans von Erfurt
6. Andres Lignitzer
7. Jacob Lignitzer
8. Sigmund Ringeck
9. Hartmann von Nürnberg
10. Martin Huntzfeld (Hundfeld, Hundsfeld)
11. Hans Pägnitzer
12. Philip Perger
13. Virgil von Krakau
14. Dietrich Degen von Braunschweig
15. Ott Jud (Jun)
16. Stettner

Mělo jít o spolek učitelů (mistrů) šermu nazvaný "Gesellschaft Liechtenawers" (Společnost /Johanna/ Lichtenauera)
O Lamprechtu Pražském se mi zatím nepodařilo zjistit nic, bohužel. Ani kdy žil - vůbec žádné informace. Stejně tak o jeho umění a případném písemném záznamu.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od maser »

scarvein napsal:Je to starsie, ale je natom vidiet ze su to anglicania. Chyba skutocna vazba, nasadenie, uplne chyba indess...
Mě přijde, že nejdou do natažených rukou. Šmrdlají to dost u těla. S kunstem teprve začínám, ale tohle mě zarazilo. Co ty jako znalý na to?
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od scarvein »

To by som v tomto pripade ani tolko neriesil, kedze maju dost zvlastnu bojovu vzdialenost (kratku). Takze skracuju ruky aby im to vyslo. To sa mi to ohovara a ukazuje prstom :P
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od Klinštejn »

Oni mají sice kratší vzdálenost a skrčené ruce, ale na těch obrázcích je ty figury mají taky skrčené, možná je to zmátlo..
Jinak viděl jsem mnohem horší.. na nějakém videu stáli u sebe blízko..a sice věrně kopírovaly jednotlivé fáze z fechtbuchů..ale místo kroku jakoby jen prohodili nohy :D Takovým zvláštním poskokem.. :Da stáli na tom samém místě :D To bylo dost divné.. a jen ukázka toho, jak se taky dá něco nepochopit.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Školený šerm a mistři 14. stol.

Příspěvek od maser »

Rozsudky soudu Ntarého Města pražského nad šermíři z počátku 15. stol. (1408-1409):

http://www.digladior.cz/dobovy-serm/roz ... d-sermiri/
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host