Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.1400

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Juchů, konečně se to tu rozhýbalo aspoň nějakým směrem :)

Ve škole jsem dávala dokupy rukávy. S nima jsem spokojená, i když by mohly být lepší, ale bohužel jsem nadělala dost konstrukčích chyb...to je tak když někdo šije sám na sebe a nemůže si to pořádně naměřit a našpendlit :cry:
Další otázkou dne je, či tam ještě někam vrazit klíny do sukně? Zdá se mi málo rozšížená. Nicméně jak jsem na to tak koukala, tak mě fakt nenapadá, kam je dát, aniž by to zase nepřehnalo ten řasící dojem v dolním kraji.
Jestli vás napadá, proč je to tak krátké...no, další z chyb zapříčiněných nutností měření na sebe. Mám v plánu to nadstavit pruhem/lemem kontrastní barvy, nejspíše vínovou z mé kápě, který bude nakonec nějak ornamentálně vyšit :)
Přílohy
zelené šaty3.jpg
zelené šaty2.jpg
zelené šaty.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Mimochodem, četli jste někdo začátek tohoto vlánka? Myslím si, že zas tak šedě nevypadám...Právě moje sváteční věci jsou různými barevnými kombinacemi a i tak zase myslím, že ne až tak výraznými, aby to pohoršovalo pány. Nicméně tu šedou myšku bych chtěla zkusit oživit nějakým vzorečkem, kontrastní výšivkou :)
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Ježek »

Kikina napsal:Mimochodem, četli jste někdo začátek tohoto vlánka?
Za mne v pohodě, barevnost bych ale už nepřidával.
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Mám v plánu to nechat v těchto odstínech, co se tu již objevily ;) Takže tmavězelená, vínová, světlezelená/šedá a moje růžová je takový malý úlet :P
Aures in anima me pulsat
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od mikey.88 »

Tak ten pas je naprostá dokonalost. Docela složitý střih ale fakt pěkně zvládnutý :) Rukávu asi chybí zapínání... udělej ho na předloktí tak upnutý, jak jen to bude možné a zároveň neomezující v pohybu. A pokud jde o délku sukně, tak možná ani ten pruh nebude potřeba. A vypadá to zatím moc pěkně! ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Táák, zapracovala jsem na výstřihu, udělala jsem ho o něco méně plytký, než na rpvních návrzích, ubrala jsem jen jeden knoflík a v zadu vybrala minimálně...Co vy na to? Lépe mi to vyfotit nešlo :P
Přílohy
Výstřih3.jpg
výstřih4.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

A ještě našpandlený rukáv :)
Přílohy
rukáv2.jpg
rukáv.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od maser »

Josephus Titus napsal:Snadno se rozvášním, jak jde o můj hlavní předmět studia. Pravda však je, že jsem rád, když se mám s kým hádat. :twisted: Už mi tu bylo smutno a nudno. :D Uvidíme, jak se to vyvine. ;)
Nevím jestli se to má někam vinout, když v diskuzi používáš výrazivo jako žáček základní nebo střední školy. Zkus prosím psát rozumně a věcně bez vulgarismů (ačkoli ne zcela vyřčených). Tím se diskuze jistě utříbí a zkvalitní.

Nu ale teď k tématu. Kristýna chce dělat kuchařku. Dneska si kuchařů vážíme, protože se nám starají o plný žaludky, neplivou do jídla a jsou taková ta zásadní postavička, která je všemi na našich pseudopiknikkových akcích milována. V minulosti tomu tak nebylo vždy. Pominu-li špičky v oboru, vařící nejlepší delikatesy na císařský stůl (nejen), pak obyčejný kucahřík/kuchařina svého pána mohla vidět za svůj život sotva párkrát (samozřejmě jsou možné výkyvy do obou stran). Většinu času byla zavřená v kuchyni, nebo se motala někde poblíž. Ještě před sto lety, když už tedy takovýto člověk potkal svého pána, tak musel zklopit zrak a nejlépe jít do kouta a se sklopeným zrakem koukat do něj. Jasně, teď se ozvete že je to úplně jiná doba. Ano je, ale náramě vyjadřuje vztah feudála a služebnictva a ten se z něčeho formoval. Je hezké že jsme všichni kamarádi a jezdíme si akce užít, ale středověk demokratický nebyl ať chceme nebo ne. Kuchařina byla prostě služebná a s tou panstvo vůbec nejednalo a nepřicházelo do styku.

Tolik k úvodu. Kiki, je možné mít vícero šatů, ale netlač to do přehnané zdobnosti, protože tvá postava ty lepší šaty neměla moc kde uplatnit. Maximálně tak na mši do kostela, svatba atd. Těch příležitostí zas nebylo tolik pro někoho koho chceš ztvárňovat. Bez jakéhokoli šovinismu je fakt, že ty patříš k "plotně" a volného času nemáš tolik.
Jinak šaty se vyvíjejí pěkně, za mě palec nahoru!

Mimochodem na Viasat History dávali dokumentární LH projekty, kdy se právě současní lidé museli vžít do takových rolí např. v edvardovské době, kolonizačním časům v Americe atd. První kuchařka, totálně vyfluslá a zničená odešla s brekem do týdne, protože to prostě nedávala. To jen k tomu posouzení našich romantických představ a jejich pořádným převáděním do praxe.
Ježek napsal:
Pochytávání panské módy služebnictvem sice částečně ano, ale koneckonců se tu bavíme o služebné (jedno, jestli poddané) rytíře, který měl pár lánů tu, pár lánů támhle, živobytí mu zajišťovalo nějaké manství od olomouckého biskupa (zadluženého Lacka), vrchol jeho representace byla účast na zemském soudu v Olomouci (byl tam nějaký spor) nebo nastoupení nového biskupa nebo udělení léna. Takový šlechtic měl těžko na to, aby své služebníky oblékal podle poslední módy, aspoň částečně. Čili tuhle záležitost si nejspíš řešilo samo služebnictvo. Jaký mělo geografický obzor? Jaké prostředky?

Jsou levná barviva tak sytá a barevná jako barvy iluminátorovy?

To není šedohnědá dojmologie 20. století, ale Morava 14. století, kde se pohání nebo zapisuje doslova každá koruna, žaluje se kvůli 2 lánům, meči nebo koni . Jak honosně se taková šlechta mohla oblékat? Jak barevně? A jak jejich služebnictvo (o které tu jde především)?
Bylo tu volání po faktech, není problém doložit v písemných pramenech.
Naprostý souhlas.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Díky ;) je fakt, že tu teď hážu povětšinou hezčí/lepší/zdobenější věci, to pro to, že mám k dispozici ty látky a vybavuju se i na jiné akce. Na tu ušmudlanou kuchařku, aspoň na léto věci mám (viz. lněné šaty na začátku tohoto vlákna). A časem ještě doplním obyč. vlněné + nějaký ten cestovní svrchník, karnáč? nebo něco takového, ať zvládám i Pánskou a nemusím tam ničit svou růžovou houpelandičku :P

Už jsem párkrát zvažovala, esi si raději nezaschyzofrenit a udělat si postavy dvě :D . Kuchařka je základ, s tím jsem začínala a je to moje hlavní a oblíbená náplň na většině akcí. Zatím se ale nehrnu nikam moc vysoko, tak jako druhá možnost mě napadla asi nějaká nevýznamná "měšťanka" (s tím budu ptořebovat pomoct) Je to trochu únik právě kvůli té mé houpelande, kterou jsem zas na tu kuchařku zvolila nevhodně, ale když ji mám ušitou, tak ji chci ještě využít.

Takže jedna z možností, co mě napadly, je si udělat sváteční kuchařku. Pokud to ale už na kuchařku nesedí, nechám si to bokem na jiné akce-přiležitosti :)
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Valkoun »

Ad sváteční oděv: Do kostela jistě ano. Sváteční ve smyslu nejlepší, na který mohla postava dosáhnout. Vůbec to nesouvisí s prací v kuchyni u chudého urozence někde na Moravě. I když by neměl zájem na sebereprezentaci v podobě svých lidí, nežije žádná postava kterou oživujeme ve vzduchoprázdu, nýbrž v nějaké komunitě. Ať ve větším či menším sídlišti, jistě chodila(i ostatní naše charaktery) do kostela. Nebyla to jen bohoslužba, ale také čas pro setkání celého sídliště, kde se obchodovalo, dojednávalo, veselilo, slavilo se.. atd vše v rámci kostelního okrsku "mezi hroby" což nám dnes může přijít zvrácené. Zvlášť pokud neměla naše kuchařka "kdy" a byla někde zapomenutá v kuchyni celý den, tak v Neděli měla příležitost. V rámci dané vesnice/města tedy nebyl nikdo, kdo by nebyl ovlivněn (v obou možných významech) módou. Otázka je jaký byl vliv z vnější, resp. jak rychlý příchod nějaké nové vlny. V praxi u postavy kuchařky: Měla takové oděvy a množství, aby mohla vykonávat svoji práci plus lepší oděv do kostela, a měl by být znatelný rozdíl.

Ad měštani: Všechny postavy, které se na našich akcích objeví musí mít nějaký důvod se na tažení, turnaji atd. vyskytnout. Nemá smysl stavět měštku, pokuď nebude dělat doprovod některé dámě nebo s nějakým smysluplným kontextem. Tím ale neříkám, že tam měšťané nebo lidé vzešlí z města nemají co dělat. Absolventi městských škol a vysokého učení vzešlí z měst by se ve službác šlechty oběvovat měli.
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů