Řemeslník

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Rukávy se při práci ohrnují. Knoflíky na nich jsou pěkný prevít, protože se rády zachytávají všude možně.
Nemluvě o tom, že tehdejší truhlář, který se blemcá v klihu, vosku, fermeži, mořidlech a jiných blivajzech, by je dost rychle odepsal.
Na slavětínských ani jiných freskách je u řemeslníků nenajdeš - tady je docela pěkná soupravička řemeslníků a jejich oděv je dost prostý - http://periqculosus.rajce.idnes.cz/slav ... #F0067.jpg
Zato jsou tam docela zajímavé pokrývky hlavy.

A coif (což je anglicky "čepeček") se nosil v různých úpravách dost běžně pár století před Karlem i po něm: http://larsdatter.com/coifs.htm
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Proto jsem chtěl 3/4ční rukáv. Na vrchním oděvu. Spodní košile by byla s dlouhým, který by se dal vykasat. Akorát o stříh na něco svátečnějšího mi jde.
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Suknice choděcí, mám tu vlněnou věc. Tuniku. To když je mi zima. Jinak něco monterkoidního nevím proč ten odkaz nefunguje. No a pak cosi svátečního. K tomu bych nějaké rady.
Na rukávu pokud je cokoliv, dělá to akorát bordel a nepříjemnosti při práci. Zkušenost z praktického života.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Montérkovitý odkaz chodí, zkopírovaný do řádku s odkazy ukáže střih. Myslím, že jsi špatně vložil. Zde znovu odkaz: http://macoure.rajce.idnes.cz/monterky/
Přiložen i onen střih.
Přílohy
monterky.jpg
monterky.jpg (74.9 KiB) Zobrazeno 7571 x
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Díky ti moc. PC mne neposlouchá až tak jak bych si přál. Jinak je to použitelný střih?
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Valkoun »

Kordulka napsal:Na slavětínských freskách je u řemeslníků nenajdeš
- Možná proto, že tam nejsou namalovány. Schválně, kolik postav tam má na rukávech knoflíky?

coif - přestože to je nejjednodušší pokrývka hlavy a máme ji všichni, je pro naši oblast dolože dostatečně?
Nezabudovi Sláva!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Vezměme to takhle:

Vezme si na sebe dnešní truhlář do dílny sako a košili s kravatou, nebo obleče raději montérky a staré tričko?
Totéž platilo pro tehdejší řemeslníky.

Ušití suknice s rukávy s tvarovanou manžetou (předloktím) pošitou řadou knoflíků není snadná záležitost. Knoflíky musí někdo vyrobit (nejspíš manželka, matka nebo děvečka - pokud to umí), nebo si je musí dotyčný koupit, a suknici ušít (nebo si ji dotyčný musí nechat ušít či si koupit hotovou). Buď je to značný výdaj, nebo to je hromada práce pro hospodyni - a přitom se jedná o pracovní oděv.

Jaký smysl by měly knoflíky na rukávech pracovního oděvu pro řemeslníka?
Obyčejný rukáv prostého pracovního oděvu si jednoduše ohrne nebo povytáhne (vykasá) a je mu vcelku jedno, že si to umatlá, natrhne nebo třeba propálí.
Rukáv s knoflíky je nepraktický. Zapnutý se bude knoflíky zachytávat, rozepnutý a ohrnutý se bude rozvinovat a padat. A pořád to je prostě lépe ušitý oděv, kterého je do dílny škoda.

Já v tom nenacházím logiku a nenapadá mne žádný rozumný důvod, proč nosit dobře ušitý oděv do práce. Samozřejmě lze namítnout, že se jedná o starou suknici, kterou by majitel stejně odložil a daroval třeba žebrákovi. Pak ovšem pochopitelně musím rezignovat 8-)

Nošení různých druhů čepečků vč. "mimina" máme, domnívám se, doloženo dostatečně od cca 12. století do cca 16. století. Provedení se časem a lokalitou liší co do střihu, ale stále se jedná o jednoduchý, většinou bílý nebo režný čepeček, který se nosí samostatně nebo s kápí či pod klobouk. Ostatně i na těch slavětínských obrázcích řemeslníků je několik typů pánských čepečků (a rovněž různé typy klobouků).
On má ten čepeček (nejen "mimino") svůj praktický smysl - přidržuje delší vlasy, saje pot, lze jej snadno posunout do čela, chrání před sluníčkem, chrání vlasy před ohněm nebo odletujícími okujemi, před prachem, pilinami, klobouk či kápi chrání před propocením.

Opět nacházím tisíc a jeden důvod, proč ho lidé nosili. Ale samozřejmě to nikomu nevnucuji. Existují i kvanta iluminací a jiných výtvarných pramenů, kde jsou prostí i urození muži prostovlasí.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Czernozub »

Kordulko, já v tom mám sice trochu hokej, ale nezaměňuješ tu trochu pojmy? Suknice choděcí není suknice. (můžete tento dotaz přesunout do jiného vlákna? jinak to tu celé zaplevelíme)

Jinak souhlas- jednu jednoduchou suknici s dlouhým rukávem(ohrnout se do dá vždycky), klidně wothanovského střihu, stejnou spodní košili pod to + zástěru jako pracovní oděv. Ale na běžné chození něco co bylo tehdy vysoce módní, pravděpodobně bys na to měl.

Co pokrývek hlavy se týče viděl bych to spíš na klobouček dotyčného pána na výše poslaném obrázku. Ten coif si pod to ještě můžeš vzít vždycky...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Nezaměňuju. "Sukně choděcí, šat choděcí" je další soukenná vrstva oblékaná přes suknici - něco jako dnes kabát.
Bývá volnějšího střihu, ani nemusí být přepásaná, bývá delší (pod kolena i do půl lýtek), může být lemovaná kožešinou i s ní podšitá. A může mít i prostřihy v místě zhruba jako dnes míváme kapsy na džínech - dá se tamtudy vyndat váček i tasit dýka, což se může leckdy hodit 8-)
Proto jsem napsala, že by si ji měl pořídit spíš než plášť.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Czernozub »

Tak to mea maxima culpa :roll: Jdu se zasypat popelem.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů