Rukavice

Moderátor: maser

Odpovědět
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Rukavice

Příspěvek od Gunnar »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli se ve 14. století používali kožené rukavice. Myslím rukavice jako zbroj tzn. tlustší kůže, vrstvená přes sebe na způsob plechových rukavic. Použití pro chudší vrstvy mi připadá celkem reálné, protože to určitě nebylo tak drahé zboží jako acel a přitom to mohlo docela chránit. Už jsem to psal na Český šerm, ale tady to bude asi lepší. Podle mě chudší vrsty používali ke své ochraně co se dalo, ať už zastaralé zbroje, tak i různé náhražky atd. Nejsem si ale jist do jaké míry se dá prokázat že je skutečně používali.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Valkoun »

ZDravim, již nějaký čas nad tímto tématem hloubám a bádám. Neni technicky možné, aby se nějaký kus dochoval a na iluminacích jsem u lehkooděnců jakékoliv rukavice zatím nenašel a obávám se, že ani nenajdu. Takže můžu předat jedině pár poznatků, které doufám budou blízko pravdě.. Asi nejlevnější varianta ocharny ruky je prodloužení rukávu prošívanice, nebo samostatný prošitý a vycpaný díl, který kopíruje hřbet ruky a je upevněn řemínkem k dlani.. záběr na takovou to "rukavici" se oběvuje na Casorate http://
www.youtube.com/watch?v=Zfng6WchAI0&feature=related
Další alternativní možnost jsou kroužkové palčáky, tehdá stačil jen na pravačku. Pravda je to technoligicky poněkuď náročnější, ale myslím že si to náročností nezadá s koženou rukavicí, kterou jsi popisoval. Ta s pohyblivými prvky by zaměstala víc lidí a levná by zrovna nebyla.
Ideál levné a přitom chránící rukavice, kterou si dokáže spíchnout šikovnější drn bude jednoduchá palcová vrstvená rukavice z hrubé kůže. Střih si musí každý domyslet sám.
Pro inspiraci lehkooděnec z panské, mnozí ho poznají a napovědí jak sa zeve.
Až se dostanu k foťáku, přidám pár svých prací...
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Maršálek »

K té kožené rukavici z fotky dodám, že se jedná o Jarwikse, který dělá primárně Velkou Moravu, čemuž odpovídá i jeho oděv a zbroj. Problematika kožených rukavic je u nás (Dvůr hradecké královny Alžběty Richenzy 1308-1318) také opakovaně diskutovaná. Kromě klasických kožených rukavic s různě dlouhou manžetou (nejspíše nijak extra zesílených) se na přelomu 13. a 14. st. u neurozených používají šupinové rukavice (často nejspíše právě kožené - na iluminacích jsou hnědé, nebo červené), nebo kroužkové palčáky a prsťáky - často jenom na pravou ruku.

Je ale velmi pravděpodobné, že většina pěších bojovníků žádnou ochranu rukou ve smyslu rukavic neměla.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Jo, tohle je trochu složitější. Kůže jakožto organický materiál samozřejmě časem podléhá rozkladu, takže s dochovanými originály bych moc nepočítal. Musíme tedy vycházet především z iluminací. V těch se objevuje pomerně dost ozbrojenců s rukavicemi poměrně těsně obepínajícími ruku (pravděpodobně z látky, nebo z tenčí kůže) a pak kožené rukavice pobité nýty, u kterých se domníváme že jsou zvnitřku nanýtované plíšky. S jiným typem jasně evokujícím koženou rukavici jsem se zatím nesetkal, ale to nic neznamená a je dosti pravděpodobné že jich existovala celá škála. Kůže byla celkem snadno dostupný materiál, navíc, jak jsi už řekl, nepomerně levnější vůči kovu. Předpokládáme tedy, že neurozená pěchota využívala různé typy kožených rukavic (s přišitými lamelami, se silnější horní vrstvou kůže, všelijak vycpávané a pod.). Mimoto takové rukavice jsou schopné ruku poměrně dobře ochránit (vyzkoušeno v praxi :-)).

Maršálek: Ano to je vůbec zajímavé. Mnohokrát jsou vidět ozbrojenci - pěšáci, které kreje poměrně kvalitní zbroj (kroužková, později dokonce i plátová), avšak ruce mají holé. Třeba tady: http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... llID=13334.
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Něco z romance o Alexandrovi (1338-1344):
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Maršálek »

jenže to není odpovědí Gunnarovi, který hladá adekvátní rukavice pro chudší vrstvy ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Pravda. Ale je to zatim jediný, co jsem našel k něčemu jako kožené zbrojní rukavice...bohužel. Pokud už jsou neurození, chudší bojovníci zobrazeni, a pokud mají rukavice, jsou to většinou ty, které vypadají jen jako ze slabé kůže...tedy nic moc, co by nějak extra chránilo. Nevim...kdybych na něco narazil, tak samozřejmě přihodím.
Nezabud hrr!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Gunnar »

Děkuji všem za odpovědi. Sháním sice rukavice pro chudší vrstvy, pro pěchotu, ale budu rád za každý příspěvek. Velmi mě zaujali kožené šupinové rukavice, myslím že mají velmi dobrý poměr cena/ochrana. Také mě zaujala romance o Alexandrovi, jestli se nemýlím tak jsou to kožené rukavice na kterých jsou vespod přidělané plíšky (tak trochu brigantina).
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Maršálek »

Gunnar napsal:Děkuji všem za odpovědi. Sháním sice rukavice pro chudší vrstvy, pro pěchotu, ale budu rád za každý příspěvek. Velmi mě zaujali kožené šupinové rukavice, myslím že mají velmi dobrý poměr cena/ochrana. Také mě zaujala romance o Alexandrovi, jestli se nemýlím tak jsou to kožené rukavice na kterých jsou vespod přidělané plíšky (tak trochu brigantina).
Kožené šupinové palčáky ti v případě zájmu pošlu na mail (jsou z počátku 14. st., ale použitelné na celé 14. st.).
Paris, Bibliotheque Nationale de France, bez uvedení signatury, (Vie et miracles de saint Denis), cca 1317

Ty kožené z Alexandreidy jsou pro nobilitu a jako brigantinové by byly poměrně nákladné i náročné na výrobu (na kožený podklad jsou přes polstr našívané kovové lamely, které jsou opět pokryté kůží (nejčastěji barvenou). Pokud si jenom vložíš železo do kožených rukavic, budeš trpět oděrkami a v případě zásahu tě plech pořeže, nebo skřípne. trochu složitě jsem ti chtěl napsat, že to nní nejsnazší cesta k cíli ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kožené rukavice

Příspěvek od Gunnar »

Za ty šupinové palčáky bych byl moc rád, mail je kunc.robin zavináč seznam.cz. K z Alexandreidy jsem myslel postup jaký popisuješ (polstr, kovové lamely...), rád bych si něco takového také zkusil i když samozřejmě k nobilovi. Už jsem viděl pár jejich replik, nevím jak moc zdařilých, ale některé nevypadaly špatně. Myslím že jsou sice náročnejší, ale při správné volbě tloušťky plechu, kůže a polstrování by to mohlo docela dobře chránit a mohlo by to být i dost lehké.
It is better to die for something than to live for nothing.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti