Svícení a svítidla

Moderátor: maser

trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od trener »

Nevím, jestli se tím už někdo zabýval, ale přihodím pár svých poznatků s experimentováním s lojovými svícemi:
Lojové svíčky se vyráběly z loje hovězího a skopového, já zkoušel pouze ten první.
1)Vyškvaření nakrájených kousků proběhlo na elektrickém sporáku bez problémů, výtěžnost byla z cca 1,5 kg syrového loje cca 0,75 l tekutého loje.
2)Výroba svíček namáčením - lůj jsem rozpustil v dílně na kamnech ve vodní lázni a následně namáčel bavlněné knoty. Po každém namočení byly zavěšeny na několik minut ven (vítr a teplota kolem 5 C nad nulou). Voda v lázni měla teplotu cca 80-90 C (nevařila se), přesto se po zhruba deseti namočení nepodařilo nijak zesílit vrstvu loje na knotu. Ve srovnání s výrobou svíček parafínových a "včelovoskových" naprostý neúspěch. Lůj na knotech také mnohem déle stydl.
3)Výroba svíček odléváním do formy - dřevěná dvoudílná dlabaná forma, běžně používaná na výrobu parafínových svíček, bavlněný knot. Do formy jsem nalil co nejchladnější, ale ještě tekutý lůj (děkuji za rady Palpatinovi), po částečném vychladnutí a poklesu hladiny dolil. Opět oproti parafínu a včelímu vosku mnohem delší doba tuhnutí, forma přenesena ven, po důkladném vychlazení forma rozdělena a svíčka snadněji než vosková a parafínová vyklepnuta. Na rozdíl od jiných materiálů mnohem méně nerovností a výdutí vzniklých smršťováním při tuhnutí (lunkrů).
4)Hoření - lojová svíčka se hůře a déle zapaluje. Lůj odkapávající při hoření má vyšší teplotu, než vosk či parafín (a spálenina se déle hojí :D ). Při stejném knotu a síle materiálu je plamen lojové svíčky nižší a tmavší (žlutý), než u svíček parafínových či voskových. Zápach nepatrný (stejný jako při škvaření loje, ale s mnohem menší intenzitou). Mnohem větší odkapávání rozpuštěného loje při hoření (na to upozorňovaly i články na internetu, svícny na tyto svíčky měly širší misky na zachytávání).
5)Další chování svíčky - i při nízkých teplotách (těsně nad nulou) je svíčka stále na omak mastná a jakákoliv manipulace s ní zamastí vše, čeho se dotýká.
Závěr - ve srovnání s včelím voskem je lojová svíčka všeobecně horším a méně kvalitním svítidlem. Náročnější na výrobu i skladování. Velkou výhodou je cena materiálu (kupoval jsem 1 kg včelího vosku za cca 170,-Kč a 1kg loje za cca 10,-Kč). Nemám ověřené skladování za letních teplot.
P.S. Zbytek loje jsem: a)Roztavil a smíchal s včelím voskem v poměru 2:1 jako mazadlo na koženou obuv, uvidíme, jak bude fungovat.
b)Roztavil a zalil tím slunečnicová semínka, uvidíme, jak bude sýkorkám chutnat ;)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od maser »

Nevím jestli to tu už někde není, ale keramickým kahánkům a experimentům s nimi se věnuje kolegyně Káťa Doležalová (provdaná Těsnohlídková):

https://www.academia.edu/4992404/St%C5% ... ar_Jihlava
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Svícení a svítidla

Příspěvek od Smil »

Měl jsem k dispozici lůj skopový. Na výrobu svíček jsme ze stejných negativních důvodů výroby rezignovali a používali lůj k vyplnení kahanu běžně používaného na vepřové sádlo. Oproti sádlu lůj hoří déle, ale víc kouří a smrdí. Také se časem kazí, ale při hoření odpuzuje otravný hmyz zvláště pak komáry a návštěvy :D
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host