Drobnosti denní potřeby

Moderátor: maser

Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od mahy »

To poslední je krásnej náprstek.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Czernozub »

Aha, díky. Skládací lžíce? Občas opravdu žasnu musím říct...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od richardrg »

Jo, viděl jsem jednu docela pěknou na Grunwaldu, ale byla mimo moje finanční možnosti.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Czernozub napsal:Co je to poslední a ty dvě věci na třetím obrázku od spodu? Pouzdro na nůž poznávám...
Jak už bylo řečeno přede mnou a já to jako hospodyně potvrzuji, je to nádherný keramický náprstek, jehelníček (Nadelbüchse) a špendlíky (Sticknadeln) a pochva na nůž.

Ta skládací lžíce mne trošku mate; je ale fakt, že v pražském UMPRUM muzeu mají nádhernou skládací lžíci z konce 15. století. Ve 14. století jsem zatím nikde na nic takového zatím nenarazila; a také si neumím představit její velikost. A taky by mne moc zajímalo, jak autoři popisky přišli na to, že to je zrovna futrál na skládací lžíci, když u toho není vystavená 8-)
Mně to tedy spíš připadá jako pomander, ale nemá smysl pouštět se do spekulací.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od maser »

Nůž se slonovinovou vyřezávanou střenkou v podobě střelce, 1380-1400
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od mikey.88 »

Nevíte někdo, jak vypadaly lahvičky na vůně? Vím akorát o pomanderu ale víc nic. A pak čím se lidé voněli? Napadlo mě něco vyrobit ale nevím kde začít. Co bylo a co nebylo dostupné... :)
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od richardrg »

Lahvičky na vůně byly keramické s vnitřní glazurou.Na levnějčí vůně možná i bez ní. Nikde jsem ale nedohledal jak vypadalo víčko.

Mám kontakt na člověka, kteří se snaží maximálně využít středověké technologie na vůně, vím že tam patří dlouhá macerace, ale jinak to jde mimo mě. Mám od něj dvě vůně už nejméně tři roky, a pořád jsou příjemné - růžový olej a akátový olej.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od rossy »

Jen bych přispěl k tomuto tématu.Ve 14.století se mimo zmiňovaných lahviček s vůněmi používaly i pomandery.Datování prvních pomanderů - příchod černé smrti do Evropy cca (1347 Krym, 1348 Káhira) pak loďmi přez Itálii do celé západní Euvropy, 1350 Německo a severské státy. První epidemie ustáli ale po nich nasledovaly další nové- tam začali lidé používat pomandery( kulovité ozdobné schránky naplnené vonnými látkami .Zde odkaz na můj článek s obrázkem:
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &mm=1&vd=1
Pomandery se často objevují i na starých obrazech.http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rosar ... mander.jpg
Tady je pomander tvořen filigránem a navíc ve tvaru jablka a přesně odpovídá tomu jak se jmenuje...pomme d ambré.... EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Heinrichvs »

Maser mě inspiroval abych udělal pár ocílek na karlovce.
Jednu ocílku mám doma na konzervaci. Je to nález z výzkumu mohylníku, kde byla i ostruha pol 14 stol.
Dokonce jsem to zkoušel a křesá. Nějaké kousky udělám na sběř.
Ocílka je ve tvaru nuly tedy 0. Analogie jsou z jiných lokalit jako Hraďiško, Bystřec a myslím i Pfaffenschlag.
David D.
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 20. Črv 2013 14:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od David D. »

Ahoj
Netušíte někdo, jestli by se dala nechat vydělat ovčí kožešina někde v okolí Prahy? Já bych měl teď někdy dostat čerstvě staženou a vydělat sám se jí neodvážím. Na internetu jsem nejbližšího člověka, který něco takového inzeruje, našel až v Brtnici, nebo v Lázních Bělehrad a cesta tam by stála víc, než hotová kožešina.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů