Rychta

zločiny a soudy

Moderátor: Zdeslav

Odpovědět
Žito
Syn Nezabuda
Příspěvky: 8
Registrován: Čt 12. Ún 2009 19:09:51
Kontaktovat uživatele:

Rychta

Příspěvek od Žito »

Zdravím (všechny oživlý historiky),
ještě bych upřesnil svůj tematický záměr: Správa, právo a soudnictví v rychtě jako součásti menší vrchnosti

Chtěl bych se pokusit o rekonstrukci nezabudického rychtáře. Nemám však docela jasno v samotném pojmu, a tak (i když to všechno nesouvisí s právem) zde předkládám svých milión dotazů, nejdříve základní informace o skromném nezabudickém panství:

Rytíř Zdeslav vlastní několik vsí (bohužel nebo naštěstí není známo které, počet se mohl pohybovat od tří do šesti), z nichž největší jsou Nezabudice (1. zmínka r. 1115), kde je dřevěný kostel (od r. 1250), fara, později mlýn, krčma, 2 pekárny a ke kterým patří (r. 1354) 220 strychů polí obdělávaných čtyřmi sedláky a pěti chalupníky (s rodinami). Nezabudický pán je pravděpodobně manem Křivoklátského purkrabího a nepřímo tedy v královské službě, jeho úkolem bylo bránit hrad Křivoklát a kupeckou stezku mezi královskými hrady Týřovem a Křivoklátem. Důležitou částí panství je osada Branov s Blockhausem - dřevěnou, pravděpodobně opevněnou bránou.

Období naší rekonstrukce se pohybuje v letech 1356-1378.

A teď mé nejasnosti:

1- Jak funguje správa menších obcí? Spadá jich víc pod jednu rychtu s jedním rychtářem? A podobně, funguje zde již něco jako městská rada (nedejbože s písařem)?
2- Co všechno obsahovala rychtářova přísaha? Jaké byly jeho kompetence a povinnosti?
3- Bylo běžné, že měl rychtář k dispozici biřice, právního posla jakožto správce šatlavy- byla obyčejně ve vsi? (sklep, díra v zemi) či pouze na tvrzi? Odkud se ten biřic vzal?
4- Jak pravděpodobné je, že tato malá vrchnost má vlastní hrdelní právo? (Jestliže blízký Křivoklát vzdálen 6 km ho má s určitostí), potom tedy i mučírnu s katem (který je také jistě na Křivoklátě)? Jestliže ne, kam až sahají výsady vrchnostenského soudu? Co řeší rychtář, co řeší vrchnost, co řeší Křivoklát?
5- Jak v tomto případě funguje trestní právo v praxi? Co všechno se řeší přes soud, jak moc se v této době uplatňuje soukromoprávní a obyčejový charakter práva? (Myšlena např. spontánní poprava bez soudu).

Víc mě toho zatím nenapadá, budu vděčen za každý návod, kdybyste někdo mohl doporučit nějakou literaturu, jen lépe.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychta

Příspěvek od richardrg »

Asi neodpovím na všechno, ale určitě vycházej z toho, že rychtáře dosazoval majitel obce, skoro se mi zdá že tady by to asi rytíř Zdeslav nebyl.
Předpokládám že pokud tuto postavu stvárňuješ tak se s tím asi počítá, pak by v podstatě rozhodovací pravomoc byla na něm a na rychtáře by ji delegoval - pravděpodobně a řešíš to co můžeš - co ti pán povolí, zde podle mě hrálo roli jakou má rychtář důvěru, zkušenosti a pod. Určitě to bylo hodně proměnlivé.
Městaská rada - v této době určitě ne.
Posli, biřici a pod téměř jistě pokud někoho takového potřeboval vzal si ho ze své čeledi.
Hrdelní právo pravděpodobně měla každá vrchnost, určitě k tomu byly nějaké změny v majestas carolina, v tom smyslu, že každý kdo by usmrtil poddaného musí zaplatit pokutu. Neprošlo to, takže mohli provádět hrdelní tresty beztrestně.
Projdi si Majestas nebo jakoukoliv učebnici se středověkým právem, to je na dlouho, včetně některých tvých dalších dotazů. Trochu v tom plavu, ale nějaká soudní nařízení vydal snad Václav II.
Možná zajímavost i pro ostatní, ještě za Karla bylo právo "nalézáno" to znamená, rozhodnutím šlechticů bylo vybráno řešení podle pr. obyčejů. I přes to teoreticky mohl k zemskému soudu žalovat poddaný svého pána, ale v praxi k tomu nedocházelo.
Přísaha téměř určitě neměla právně závaznou formu a pravděpodobně nebyla v písemné formě.
Písaře, pokud by skutečně potřebovali psát by jim asi děla duchovní z fary.

Na středověké právo je největší odborník Kunášek - přednáší v Brně právní historii.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychta

Příspěvek od Maršálek »

A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host