Opasky a tašvice

Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

ono dost lidí tepání říká vyřezávání a naopak,... třeba tohle nevyřežeš.... a viděla jsem nějakej futrál tuším na nějakou relikvii nebo něco v anežským klášteře, kterej byl taky "tepanej" ať už tomu říkáš jakkoliv... Šlo mi spíš o ty opasky... Dá se někde ta diplomová práce sehnat?
Přílohy
1a (1).jpg
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Lenka »

Je k nahlédnutí v Brně, kopírovat ji můžeš jen se souhlasem autorky.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Popravdě s tím tepáním kůže mám problém. Nevím k čemu oficiálnímu v literatuře se to dá přirovnat.
Podle toho co jsem od Jany slyšel, tak je to ražení. Různé raznice a čakany pro zhotovení složitého dekoru, co se dnes používá pro sedla různé pouzdra pro western a pod. Před lety když jsem začínal, tak mi to ukazoval jeden stařík. Tato technika je pro dnešní dobu lepší, dát se s určitou výbavou vymlátit dnes moderní výzdoba, ale nikdy to nedosáhne kvalit slepotiskových forem a jiných technik tlačení kovorytin nebo dřevorytin do kůže.

Nicméně nesouhlasím s Janou v rámci naší odborné debaty s tím, že ta pixla je zhotovená ražením-tepáním. Tyto výrobky jsou označované u konzervátorů a v odborné literatuře jako lisování. Tepáním-ražením jsou opravdu dělané opasky a pochvy v evropě, ale dle jiného vkusu a vzorníku než dnes. Hlavně to byly různé linie, píchance a pod. Ve 15 stol již byly hezké raznice (vis, pasíř prokop, byl jsem na výstavě a jeho razidla mám už pár let)

Když tu máme proslulou Lenku, tak bych napsal to co jsem četl, slyšel a viděl, tak jak jsem si to dal dohromady. Asi tam neco jistě chybí, ale pro ten středověk to asi může být tak jak to píšu. Problém je, že moje zdroje info jsou jiné, než u soudobého sedláře.

Zdobné techniky obecně: ražení, lisování, vybíjení něčím, prořezávání, ozdobné stehy, barvení našívání, kovové nášivky, nařezávní, rytí, vyřezávní (to když se svrchní část kůže odstraní a vznikne motyv, blbě se to vysvětluje, navíc se to barvilo v té snížené části)

14. stol: nařezávání: spec. technika pro čechy v 14. stol (definice od Špinar J. in: Knihaři a knihařství v ČB od 14. stol po součstnost)
prořezávání: boty a pod, prořezávní motivů zkrz
vyřezávní: opasky a možná i jiné, na způsob plošné režby reliéfu do dřeva.
ražba(tepání): jednouduché i složité ražení motivů, známé již snad od pravěku, pochvy opasky od ranného středověku.
vyšívání, našívání, vybíjení: opasky a jiné
lisování: složité motivy pod lisem, matrice kov nebo dřevo
slepotisk: knihy

Samozřejmě, pořád musíme hledat a pokud se to dá, dělat experimety a ověřovat. Zatím se mi podařilo vše experimentálně ověřit, tak že jsem měl to samé jako originál. ALe to nemusí znamenat, že to musely dělat přesně tak. Navíc to složité ražení-tepání je pro mě španělská vesnice.

Když máme takový zajímavý archeořemeslný problém, navrhuji Janě, udělejme experiment.
Shodněme se na určitém dobovém výrobku z kůže, kde je nějaký reliéf kde vystupují určité pole, kde jsou přímé linie rámy a pod.
Něco jako je víš poslaný předmět ale menší.
Já udělám plotnu třeba z mosazi a použiju různé druhy kůží na lisování a slepotisk. Ty můžeš to samé udělat tím tepáním. Pak můžeme porovnat. Já ražbu-tepání vůbec neovládám v dnešním rozsahu, jen jsem to viděl a je to opravdu umění a hezky se na to dívá pokud to umí mistr.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Ukázka vytlačování-lisování.
Například, dle Floriánové je lisování: založeno na otisku obrazu plasticky vyřazeného v dřevěném lisu.

Staříci, co jsem ještě zažil a mám po nich pár věci, měly hromadu takových speciálních kovových ploten na různé účely. Vyráběly si to samy u cizeléra (nevím jestli to ryl nebo odléval a dále zpracoval) a u kovorytce.
Jeden kamarád dokonce seznal mosaznou raznici do kůže s československým znakem předválečným.
Přílohy
2008BU7237_jpg_l (Medium).jpg
2008BU7237_jpg_l (Medium).jpg (20.46 KiB) Zobrazeno 7020 x
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Lenka »

Já se vyznám akorát kožkách, které mají chlup, co je bez chlupu, patří k sedlářům a to už není můj obor. Akorát když se člověk snaží dohledávat info ke kožešinám, stále se pohybuje i mezi ostatními kožedělnými řemesly, tak se tu a tam něco dozví.
Pro představu vybíjený opasek vypadá takto: http://sedlar.livinghistory.cz/batohy.html nebo taky takto http://krpce.cz/Opasek%20vybijany.html Je to typické hlavně pro Valašsko.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Vybíjené jsem tam psal spíš všeobecně. Jinak to je záležitost jiných dob. Hlavně 19-20 stol Valaši (Floriánová).

Našel jsem nějaké videa na youtube. Rád bych pořád přišel na kloub tomu tepání.

Řažení alias Tepání: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz
https://www.youtube.com/watch?v=F25pIWHG1o0

Lisování, velmi primitivní zde:https://www.youtube.com/watch?v=2HycrhvmY5E

K nařezávání: začal s tím Richard. Tvrdil mi že viděl ryté pochvy a opasky, nezdálo se mi to, nikde jsem na to ve středověku nenarazil. Až jsem narazil na termín nařezávání u knihařů.
Proto jsem ve státním archivu s konzervátorkami zapředl hovor a ty mi řekly o co jde a ukázaly mi nějaké věci. Vypadal to jako to co se používalo na pochvy.
Nařezávání je celé dochované na knihách, proto nejde říct, že se ty pochvy a kusy kůže takto zdobené z nálezů jsou jen poškozené a že byly ražené-tepané.

Ohledně výroby složitých reiléfů s přesnou hranou silně vystouplé. Docela by mě zajímalo, jak na to přišla Jana že je to ražené-tepané.
Tohle pro mě novinka, trochu se na to zaměřím až budu zase brousit po laboratořích a depozitářích.
Teď mě čeká cesta na Archeologický ústav SAV do Nitry, něco tam budu dělat ohledně rekonstrukce meče pochvy a řemení do jedné expozice. Bude dost času najít info.

Ještě k té Shromaždilové. Je to skvělý počin hlavně v té době, kdy bylo jen pár zmínek ve velkých publikacích.
Ale dnes je to více. I ta Shromaždilová už napsala další články.
Problém je, že u badatelů v zahraničí (Poláci a vůbec sever má tuny nálezů, na rozdíl od nás), Shromaždilové, se člověk nedoví přesně, jak se dělaly velmi složité a náročné výrobky. Pro naše účely je to ale ideální.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

V principu to možná tepání je, ale u nás to asi vypadá jinak. Video ti nepošlu, na to nemám čas a teď tři dny nebudu doma.. ale táta našel věc která ti asi do teorie o hrubosti tepání hodí vidle.

Jsou to výtvory mojí třetí sestry, rodiče na běžnou výrobu dělají hrubší a hlubší než jsou tyhle
IMG_6793.jpg
tohle už je trochu jemnější práce
IMG_6792.jpg
a tohle si myslím, že už detailem dohání tu krabičku
IMG_6791.jpg
My podle těch tepaných vzorů děláme ty lisovaný... teda některý, takže ten detail tam dosáhnout jde, jde o to jaký máš nářadí a kolik tomu chceš věnovat času. Westernový kytky nejsou výkvět tepání a ty videa rozhodně nejsou práce mistra. Pokud ta krabička má aspoň 30cm, tak by to vytepat šlo, jinak je dost možný že to lisovaný je, kvůli tomu písmu.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Jasně to video jsem jen posílal kvůli tomu, abych si byl jistý že myslím na to samé. Viděl jsem mistra před lety ale ten už není.
Jinak ražený-tepaný byly pochvy i opasky, ale oni tam namlátily jen obyčejné linie nebo klikatice na způsob skládacího metru a vpichy.
Lisované věci se dají lisovat opakovaně. Souběžně s matricemi na lisování kůže pro knihy a jiné užitkové předměty se myslím už ve 14 stol. začíná vyskytovat první dřevoryty, které se masově uplatní v 15-16 stol.
Dnes je náročné si opatřit lisovací plotnu takhle hezkou, nebo různé typáře pro tlačení, ale tehdy to udělaly šikovní lidé za pár grošíků.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od mahy »

Jenom možná jako vodítko- ta technika ,, tepání,, čímsi je nazývána puncování. Protože se používají ty punce(či punci- nevím jak to správně sklonit). Je to vidět na těch obrázcích od Elišky i na tom videu od Heinricha- kroužky, čtverečky, různé tvary za jejichž pomoci se tvořil plastický obrázek. Je to technika používaná i v kovotepectví a pasířině.

Jinak ještě k dnešním ,,vybíjaným,, věcem- tím je myšleno pobití cvoky a různými takovými bazmeky. Bitý pás je tedy zdobnými cvočky pobitý opasek.


K ostatnímu co bylo napsáno- už se v tom běžný čtenář ztrácí :( Zkuste to někdo ochotný a nadšený někde mimo debatu shrnout do použitelné podoby.

Díky :) :) :)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Neviděla jsem české katalogy, ale v těch z anglie je tepání na pochvách na nože dost jasný na naší dobu - kombinace tepá v mém slova smyslu a předrytých obrázků který tam bouchneš rovnou. Mezi to vytepaný. rozhodně to teda nejsou jenom proužky a čáry a klikatice. Jak se to dělalo v čechách nevím. Ale tam to byla běžná produkce pro běžný lidi a spoustu těch věcí který v tom katalogu jsou jinak nevyrobíš.
Zajímalo mě to použití na pásky.
Jsem přesvědčená, že i větší motivy nemusíš vždycky lisovat a spousta se toho vytepat dá, a.to co mají v anežském klášteře i tepaný je, asi mě donutíš.tam zajít a.vyfotit to.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů