Barvy

Odpovědět
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Barvy

Příspěvek od mikey.88 »

Barvy
Gotika je jich plná a vrcholná především...

Udělal jsem takovou tabulku odstínů od nejtmavších po nejsvětlejší. Ne všechny byly dostupné všem společenským vrstvám. Barvy jako indigová modř (21) nebo purpur (11,12,) jsou všeobecně známé. Řvavé a křiklavé barvy spíše vyšší vrstvy, pastelové odstíny i pro nižší.

Na stránkách Slovanů je toho dost o barvení rostlinami: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz
Tabulka je zde pro představu a hlavně pro odkazování na barvy: "Chtěl bych žluté nohavice, hodí se?" a člověk může napsat číslo. Barev je moc, takže základ se hodí :)

Takže takhle ne! Najdem jinou cestu :)
Přílohy
paleta.JPG
paleta.JPG (39.2 KiB) Zobrazeno 9902 x
Naposledy upravil(a) mikey.88 dne Stř 18. Ún 2009 21:06:19, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od richardrg »

Vážím si tvé práce, ale odstíny na jaký jsem obarvil látky tady nejsou, ergo nemůžu nikoho na tyto barvy odkázat, navíc mám asi trochu jinak seřízený monitor, když už tak by tam mělo být číslování podle nějaké smysluplné normy.
Navíc si neumím představit jakým způsobem by si vytvořil některé ty fialové a modré a většinu těch sytých barev.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od Maršálek »

tohle asi opravdu nebude cesta ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od Křišťan »

Pokud sem napíši: Pozor na modrou, je to barva šlechty! budete se na mne zlobit? Alespoň mne vyveďte z případného omylu... :|
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od trener »

Ve Wagnerovi ( a původně myslím v Bibli krále Václava IV.) je zedník v modré suknici. Nicméně bych s tou modrou také šetřil... ;)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od mikey.88 »

Tak záleží jakou myslíš modrou ;) Jestli myslíš Indigovou modř, Ultramarínovou modř, Pruskou modř ... tak to asi nebudou barvy, které by člověk viděl u nižších vrstev obyvatel (používám názvosloví z umění - olejové barvy, aby si to mohl každý najít :D když tamta stupnice krapet nevyšla :D
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od Maršálek »

Křišťan napsal:Pokud sem napíši: Pozor na modrou, je to barva šlechty! budete se na mne zlobit? Alespoň mne vyveďte z případného omylu... :|

Budeme, protože je to zavádějící. Nic nelze takhle pojmout obecně, takže řekněme že "nákladné" ve smyslu ne všem finančně dostupné jsou nejenom opravdu pěkné syté barvy, ale i konkrétní módní odstíny. obecně to ale pak platí vždy ve spojení s materiálem ;) Zjednodušeně lze říct, že opravdu pěkné syté barvy se u hrubých levných látek téměř neobjevují.
K módním odstínům - jako byly konkrétní malíři a jejich dílny (a skrze ně potažmo celá města jako) proslulí a vyhledávaní kvůli konkrétním odstínům barev, byly stejně proslulí i barvíři látek. ... a odtud známe proslulé kašmírské, bagdádské, andalůzké a další vzácné látky a jejich typické barevné odstíny ;)

Abych to ještě trochu zkomplikoval, je třeba k těm "pro obyčejného smrtelníka či prostého člověka nedostupným" látkám či barvám dodat, že většina z nich si je v praxi koupit mohla, ale vydala by se z většiny svého majetku, nebo by to pro ně bylo v porovnání k jiným cenám běžných látek prostě jenom neúměrně drahé s ohledem na jejich praktické potřeby ;) Např. v jedné numismatické studii je zmíněna srovnávací cena aksamitu - 4 lokty stojí jako tučný vůl. Přesto ale z písemných pramenů víme, že se mnozí nepříliš majetní kvůli módě a šviháctví naprosto nelogicky zadlužovali a ruinovali, jenom aby vyhověli svým snům. Poměrně reálně to lze srovnat s dnešní cikánskou mládeží, která chodí oblečená podle poslední módy do značkového oblečení, ověšená zlatem, přestože jinak doopravdy nic nemají a bydlí v otřesných podmínkách. Když s nimi budete na tohle téma mluvit, dozvíte se, že je to pro ně přijatelná cena. Velmi jsem to zjednodušil, ale snad je to srozumitelné ;) Prostě nemluvme o sytých barvách a módních odstínech jako o vyvolených jenom pro šlechtu, ale mluvme o nich jako o cenově náročných, což je asi dobové realitě bližší.
Podotýkám, že k tomuto závěru, se kterým jistě nebudou někteří souhlasit, jsem dospěl dlouhodobým studiem problematiky odívání ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od Křišťan »

Díky, myslím že jsem zase o něco dál v problematice módy. :D
OT: Za což patří můj dík hlavně Maršálkovi a jeho knize ;)
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od mikey.88 »

Vzorníček přírodních barviček na lnu či vlně :D

Červená:

Obrázek

Obrázek

Hnědooranžová:

Obrázek

Žlutá:

Obrázek

Zelená:

Obrázek
Modrá:

Obrázek

Purpurová:

Obrázek

Hnědá:

Obrázek

Šedá:

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy

Příspěvek od Valkoun »

Mike: Mimochodem, jak vznikl tvůj vzorníček?? .-))
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů