Postavení žoldáka

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Odpovědět
David Brovič
Příspěvky: 3
Registrován: Út 28. Ún 2012 14:07:07
Kontaktovat uživatele:

Postavení žoldáka

Příspěvek od David Brovič »

Dobrý den.
Měl bych dotaz týkající se civilního života žoldáků. Přemýšlím totiž nad ztvárňováním žoldáka a nemám téměř žádnou představu o tom, jaký byl život žoldnéře mimo bitevní pole. V první řadě by mně zajímalo, jaké bylo fungování a sociální postavení takového člověka v civilním životě. Jak na něj pohlíželo civilní obyvatelstvo i šlechta a jak asi mohl fungovat jeho osobní život a čím se v něm zabýval.

Je mi jasné, že takové věci nejspíš závisely na velikosti jeho žoldu, ale také by mně zajímalo jak by měl asi vypadat civilní oděv žoldáka lepších poměrů. Opravdu o tomto tématu nevím skoro nic, a tak prosím o co nejvíce informací.

Předem děkuji.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od mikey.88 »

Ahoj. Civilni odev bych u zoldnerskeho vojaka neresil. Vetsinu financi da do vojenskeho vybaveni. A civilni misto ve spolecnosti? Kdyz mu vyprsi sluzba u jednoho pana, nebo pan prestane platit, prejde pod jineho a nebo do jineho konfliktu. V nasich koncinach za dob miru Karlovy vlady bych to s temi zoldneri nevidel moc dobre. Nemeli by praci. Neco jineho je zapadni Evropa nebo Italie. Tam pro ne prace byla ale u nas az za vlady Vaclava IV. Musite si uvedomit, ze to je druh profese, ktera je umerne zavisla na miru. Neni prace, nebude zold a tim padem ani zoldner. Nebo pujde jinam :) To ke muj nazor
Obrázek
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od Czernozub »

Tak nějak. Když už, tak to ale podle toho co jsem četl (Velké francouzské kroniky a známá kniha Válka ve středověku) obvykle nešlo o žádné hnojaře, ale o relativně dobře situované lidi, protože se vzhledem k stylu vedení války v té době nejčastěji najímaly jezdci, a na toho koně, zbroj a pacholka nějaké peníze zkrátka potřeba jsou. Na druhou stranu, válečné štěstí je vrtkavé, ergo kdo jednu dobu měl nejmodernější plechy, za měsíc může žebrat v hadrech u silnice. Osobně se ale svou postavu žoldnéře snažím spíš táhnout do toho těžšího jízdního, co má sice orezlou zbroj a meč po tátovi, ale na toho pacholka a módní kabátec má, i když už půl roku dluží u místního žida :mrgreen:
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od richardrg »

Rozumím jak dotazu i odpovědi. Chápu jakou asi chce ztvárňovat postavu. Přemýšleli jsme o něčdem podobném a dalo by se to postavit na " strážných". V uvozovkách proto, že jde spíš o vysvětlující název než historický pojem, někde jsem viděl pojem branný ( od slova brána) ale ten by tolik nevysvětlil. Prostě ochrana sídla, byli jak ve městech tak na hradech a možná i na větších tvrzích. Další by záviselo na postavení této vrchnosti, v zásadě je možno využít sociálně velice široké spektrum.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj,

žoldnéř je označení určité funkce v určitém čase. Žoldnéř je najatý bojovník, který válčí za peníze a to mohl být leckdy leckdo - šlechtic (velmož, vladyka), měšťan (patricij, řemeslník, kramář...), venkovan (svobodník, rychtář, sedlák...). Jejich sociální status a tedy to jak na ně pohlíželi ostatní se podle mě nedá moc zobecňovat. Mimo boj šlechtic fungoval jako šlechtic (měl vlastní panství, které spravoval, věnoval se svým zábavám), měšťan se mohl v době míru zabývat obchodem, rozvíjel vlastní řemeslo, nádeničil, cokoliv tě napadne. Podobné to mohlo být i s majetnějším venkovanem, kterého zlákala vojenská služba.

Je zásadní rozdíl mezi příležitostným žoldnéřem a profesionálem, který nedělá nic jiného.
Taky záleží na době a místě. Pokud jde o Čechy doby Karlovy, tam se profesionální vojáci/žoldnéři nejvíc projeví jako najatí strážci o kterých píše Richard, kteří měli za úkol hlavně něco hlídat (hrad, město, doprovázet kupeckou karavanu apod.) Doba Václava IV. pak k tomu zase přinese ony proslulé bojové družiny vedené šlechtici (hlavně nižšími). Pokud jde o jejich postavení tak v prvním případě jsou to lidé, kteří mají normální práci za kterou jsou placeni a nikdo s nimi nemá problém, v druhém pak jde o lidi, které jedna strana vnímá jako vojáky najaté na špinavou práci, druhá strana jako vyvrhele a lupiče.
Je tedy nasnadě, že to, jak budou tihle lidé vnímáni, se bude dost lišit.
Jiné to bylo třeba v severní Itálii nebo Francii, kde se válčilo nejen ve 2. polovině 14. století takřka nepřetržitě. Tam se vyprofilovaly žoldnéřské bandy, leckdy dost početné, ve kterých se sešli lidi s různým společenským zařazením a - což byl největší průšvih - už většinou neměli kam se vrátit v čase mimo boj (jejich domovy byly zničeny, zabrány, nebo se jim prostě už nechtělo, protože neznali nic jiného než válčení). Tyhle bandy se pak staly postrachem celých krajů a muselo se s nima dost nekompromisně zatočit. Českých zemí se tahle situace týká částečně v době Václava IV., v plné míře pak v čase kolem bitvy u Lipan (1434), která vlastně byla taky hlavně řešením tohoto problému.

Takže abych to shrnul, tohle nejde zobecňovat. Není nic jako "univerzální" žoldnéř, stejně jako neexistuje nic takového jako "žoldnéřský oděv." Každý nosil prostě to na co měl a co se mu zdálo dobré. Takže pokud ti jde o to vytvořit si postavu, vyber si čas, místo a rámcové sociální zařazení (šlechtic, měšťan, vesničan). Od toho se pak dá už trochu odpíchnout.

Mimochodem - i Karel IV. na svých vojenský výpravách používal "žoldnéřské" jednotky, což byli většinou družiny šlechticů z říše. Víme také, že podobně čeští šlechtici s jejich družinami sloužili v zahraničí jiným pánům. Ti by se také dali označit jako žoldnéři. Otázka je, kam zařadit muže, kteří vstupovali do Karlova vojska místo měšťanů, kteří si je pro ten účel zaplatili, a české šlechtice, kteří sloužili v Karlově vojsku za podíl na kořisti a za náhradu škod. Píšu teď zrovna článek, kde řeším kromě jiného i tyto věci. Počítám že by se měl tak do dvou tří týdnů objevit na našem webu.
Nezabud hrr!
David Brovič
Příspěvky: 3
Registrován: Út 28. Ún 2012 14:07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od David Brovič »

Děkuji Zdeslavovi za uspokojující odpověď.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Postavení žoldáka

Příspěvek od maser »

Klucina, Petr 1990: Zoldneri - novy prvek v organizaci feudalnich vojsk ve 12. - 14. stoleti, Historie a vojenstvi 1/1990, str. 135-144
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů