Sběř 2018 - Nová nevěsta

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Odpovědět
Avátar uživatele
Markvart ze Šternberka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 145
Registrován: Čt 29. Bře 2012 12:12:25
Kontaktovat uživatele:

Sběř 2018 - Nová nevěsta

Příspěvek od Markvart ze Šternberka »

Léto roku 1369 se nachýlilo ke svému konci
Zima byla mírná, léto deštivé a snad sám Pán Bůh se rozhodl potrestat hříšné skutky lidu českého další vlnou moru. Panika zachvacuje vesnice a dvory při okraji zemských hranic i uvnitř království. Lidé umírají, zanikají celé osady a v postižených oblastech se nenajde nikdo, kdo by sklidil úrodu.
Urozený pán Eberhard z Neveklova neklidně přechází po síni svého hradu a vyčkává zpráv od svého posla. Podařilo se mu dojednat výhodný sňatek své dcery Kateřiny v Říši a svatební průvod právě teď zdolává cestu skrze nejvíce postižené oblasti. Okolní lesy se hemží odbojnými zchudlými šlechtici, stezky nikdo pořádně nehlídá, a proto se rozhodl poskytnout Kateřině ozbrojený doprovod. Průvod se pomalu blíží k hranicím.
Ve stejném čase se v blízkých Horních Rakousích mezi tamními pány rozléhají zprávy o nemoci i průvodu s budoucí nevěstou. Heinrich z Bärenhofu vidí svoji šanci vydělat na situaci a rozhodne se svatbě zabránit. Již dávno si usmyslel, že Neveklov by mohl rozšířit jeho panství, avšak silný říšský spojenec by mohl jeho plány rychle zhatit. Několikrát Eberhardovi navrhoval spojit své rody, ten o tom však nechce ani slyšet. Rozepře jejich předků jej nenechává chladným. To raději daruje i poslední groš na další věno své dcery. Navíc je tu stále nevyjasněný náhlý skon Jindřicha z Kamene, mladého šlechtice, který z jeho dcery v 15 letech učinil vdovu.
Zdá se, že ani počasí není cestě Kateřiny příliš nakloněno. Navíc na hradě, kde byl plánovaný nocleh, vypukl obávaný mor. Družina Kateřiny je nucena rozbít tábor uprostřed lesů a pastvin. Blízká ves je již nějakou dobu opuštěná, členové průvodu se tak musí spolehnout sami na sebe.
Zvěd vyslaný z Heinrichova hradu plní úkol a udává přesnou polohu ležení. Heinrich na nic nečeká a vyráží ke Kateřině s oddílem svých nejlepších mužů…

Kdy: tradičně 16.8. - 19.8.
Kde: Krňany na Benešovsku

Ostatní informace budete dostávat průběžně
Markvart ze Šternberka
Obrázek
Avátar uživatele
Markvart ze Šternberka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 145
Registrován: Čt 29. Bře 2012 12:12:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběř 2018 - Nová nevěsta

Příspěvek od Markvart ze Šternberka »

Zde máte snad veškeré potřebné informace k přihlášce:
https://docs.google.com/…/1EBkNsN5hN4AY ... zIIr…/edit

zde samotná přihláška:
https://goo.gl/forms/whAFP7HfjEFafzkz2

Přihlášky jsou individuální, proto prosím rozšiřte ji mezi všechny, o kterých víte, že se chtějí účastnit nebo byste je rádi pozvali.

Pro jakékoliv dotazy nás kontaktujte buď zde na fb nebo na mailu: sbier.dk@gmail.com
FB událost: https://www.facebook.com/events/242031266548522/

Těšíme se na vás
Markvart ze Šternberka
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběř 2018 - Nová nevěsta

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek

Je to tu, máme pro vás hlavní příběh v plném znění, doufáme, že se vám bude líbit. Budou následovat další doplňkové příběhy a události našich hlavních postav a hlavně těch vašich, aby vám pomohly v přípravě na akci.
Nezapomeňte se přihlásit a posílejte nám své portréty a postavy ke schválení na sbier.dk@gmail.com

Informace k přihlášce: https://docs.google.com/document/d/1EBk ... kUQgQ/edit

Přihlašovací formulář:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... Q/viewform

Úvod

Píše se rok 1369 a na jihu království urozený pán Eberhard neklidně přechází po síni hradu Neveklova, třesoucí rukou bere stále dokola listinu od svých příbuzných z Rakous a nevěřícně pročítá znovu a znovu každé slovo. Mor je stále blíž. Mor, který koncem zimy přišel z Rakous do Čech, již zasáhl i oblast, do které dcera Kateřina vjede každým dnem se svým doprovodem. Na obou stranách hranice vypukla panika a dokonce někteří opustili i své domovy ve snaze utéci před nemocí. Eberhard však neměl na výběr.

Dlouho váhal, jestli v těchto časech dceru na tak důležitou cestu vypravit. Nakonec se rozhodl neustoupit, neboť v sázce bylo příliš mnoho. Eberhard, těšící se velké vážnosti a respektu, se obrátil na urozené přátele a nabídl jim pozvání na svatbu své dcery v Pasově. I přes rozličné sváry mezi sebou svorně souhlasili a přislíbili účast svých družin s ozbrojenci. On sám se však rozhodl na Neveklově zůstat a odpovědnost za zdárnou cestu přenechat svému synu Havlovi.

Eberhard by si nikdy nepomyslel, že se celá záležitost se sňatkem jeho jediné dcery takhle zkomplikuje. Znovu.

Tyrolská záchrana

Když před šesti lety Wittelsbachové zažehli spor o Tyrolsko, přidal se Eberhard, pocházející z Horních Rakous, přirozeně na stranu Rudolfa IV. Habsburského a spolu se svým přítelem Ulrichem z Bärenhofu bojoval v bitvě u Öttingu. Wittelsbachové v čele s vévodou Štěpánem II. byli obráceni na ústup, ale neveklovský pán byl sražen z koně a těžce podupán. V nastalém zmatku, oddělen od svých mužů, se smiřoval se smrtí, když tu se zástupem nepřátel prohnal Ulrich a jen díky jeho statečnosti vyvázl Eberhard živý.

Za záchranu života v lítém boji přislíbil tehdy vážně zraněný Eberhard svoji nezletilou dceru s bohatým věnem mladému Heinrichovi, prvorozenému synovi svého zachránce. Ulrich se zasnoubením svého syna s Kateřinou souhlasil. Pouze nevraživost mezi syny obou pánů mu dělala starosti. V parném létě 1365 se však místo svatby odehrává drama.

Smrt vévody

Když totiž koncem července roku 1365 zemřel nečekaně v Miláně v pouhých šestadvaceti letech vévoda Rudolf, vrátil se Eberhard do Čech na Neveklov a pokračování sporu se již neúčastnil. Habsburky ovšem podporovat nepřestal. Brzy poté dorazila šokující zpráva o tom, že na náhlém zhoršení zdraví vévody Rudolfa při cestě do Milána měl podíl i Ulrich, který se s ním setkal v Tyrolsku. Zásadový Eberhard ve zlosti zneplatňuje předchozí smlouvu, Ulricha obviňuje ze zrady a okamžitě vysílá posla předat mu zprávu o zrušení zasnoubení. Po několika měsících pak provdává dceru Kateřinu za Havlova blízkého přítele, uznávaného turnajníka, rytíře Jindřicha z Kamene. Pohledný a zábavný společník žen, Kateřinin nejvěrnější oblíbenec, byl na Neveklově už od dětství častým hostem a tak byl pro Eberharda za vzniklé situace přirozenou volbou. Svatba proběhla na Neveklově za účasti mnoha hostů a vše nasvědčovalo tomu, že Eberhardovy obavy o dceru budou brzy vyřešeny.

Nečekaný host

Kateřina byla s manželem Jindřichem na Kameni celý další rok šťastná. Následující dny však další vývoj událostí změnily. V září byl Jindřich s Kateřinou na několik dní hostem u svého na lůžko upoutaného tchána Eberharda na Neveklově. Po pár dnech se Eberhardovi trochu ulevilo. Na hostině se společnost dobře bavila a tak když do dveří vstoupil Eberhardův služebník a zpravil svého pána o neočekávaných hostech, byli všichni zaskočeni. Pod hradem čekal Ulrich s Heinrichem a doprovodem a žádal o urovnání starého sporu. I přes svou přísnost, chladnost a pověstnou nepřístupnost byl Eberhard pohostinný muž, a tak Ulrichovi poskytl slyšení i přístřeší, a to i navzdory svému zdravotnímu stavu.

O sňatku bylo již nevratně rozhodnuto, ale i tak chtěl Ulrich před Eberhardem alespoň očistit své jméno a obnovit staré přátelství. Při večeři však došlo k prudké výměně názorů obou šlechticů a rozvášněný Eberhard nahlas prohlásil rod pánů z Bärenhofu za rod zrádců. Po takových slovech se uražený Ulrich nemínil dlouho zdržet a hned ráno před svítáním s Heinrichem odjel. Ještě tentýž den si vyjíždí na krátkou projížďku i Jindřich a Kateřinu zanechává u nemocného otce. Když se do druhého dne na hradě neobjevil, vyjelo několik mužů svého pána hledat. Jindřich však už nebyl mezi živými a jeho tělo nalezli na lesní cestě. Kůň stál i nadále poblíž svého pána.

Nový ženich

Od těchto událostí uplynuly téměř tři roky. I přes četné spekulace o smrti Jindřicha z Kamene se vztah s bärenhofským rodem nerozvinul v ozbrojený střet a tak když Ulrich před rokem po krátké nemoci zemřel, bylo na starý svár částečně zapomenuto. Mezitím jeho syn Heinrich převzal Bärenhofské panství a Eberhardovi se podařil skvělý tah. Kateřinu Jindřichova smrt zasáhla natolik, že odchod do kláštera k řeholním sestrám svaté Kláry do Českého Krumlova se jí zdálo jako jediné východisko. Avšak Eberhard měl s dcerou trochu jiné plány. O něčem takovém nechtěl slyšet. Podařilo se mu totiž vyjednat výhodný sňatek mezi osmnáctiletou dcerou a zástupcem říšské šlechty z Pasova, Johannem von Weißeneck. Synovec zesnulého pasovského biskupa Gottfrieda von Weißeneck a člen starého korutanského rodu, projevil zájem o mladou vdovu a Eberhard by tak získal významného spojence v Říši.

Horké dny

A tak se na konci deštivého léta roku 1369 v čele s Havlem z Neveklova a dalšími pány vydává z Čech do Pasova s velkým nákladem průvod na svatbu. Kateřina s celým svým dvorem, ozbrojenci a fraucimorem právě teď zdolává náročnou cestu podél zemské hranice a stále víc a víc se vzdaluje od Neveklova, Čech i od otce.

Zpráva o dohodnutém sňatku se tak donesla i k Heinrichovi z Bärenhofu, který nikdy nezapomněl na urozenou nevěstu, zaslíbenou za hrdinský čin svého otce a potupným způsobem opět zapovězenou. Dlouho přemýšlel o možnosti usmíření s Eberhardem a příležitost získat zpět ruku ovdovělé Kateřiny se mu nesmí znovu rozplynout. Rozhodl se, že musí jednat rychle. Začal připravovat své muže a oslovovat své přátele s žádostí o pomoc. Když mu pak zvěd ohlásil, že průvod se vydal na cestu se zpožděním, usoudil, že Bůh mu v jeho snaze přeje. V čele průvodu totiž nejede neústupný Eberhard, nýbrž jeho mladý syn Havel. Shromáždil tolik zbrojných, kolik si mohl dovolit a rychlým tempem se vydal průvod předehnat a zastavit.

Rozbití tábora

Doprovod Kateřiny se zatím pomalu blížil k Pasovu a jak postupoval dál, měnilo se i prostředí kolem. Netrvalo dlouho a průvod projížděl územím, které naplno mor zachvátil. Na všechny padla tíživá atmosféra. Každý podvědomě přidal do kroku, aby co nejdřív dorazili k hradu, na kterém měli strávit dnešní noc. Několik mil před ním však čekal posel, který nesl nepříjemnou zprávu. Mor dorazil i tam a do hradu nikoho z obavy o život nepustí. Havel rozhodl, že urození páni a paní budou ve větším bezpečí, pokud zůstanou ve volné přírodě a přečkají v táboře chráněni svými muži. Prošli liduprázdnou vesnicí, jejíž obyvatelé před morem prchli a nedaleko za ní se utábořili na příhodné louce.
Ráno se všichni vzbudili do rozruchu vyvolaného hlídkou. Blížila se skupina ozbrojených jezdců. Heinrich, který všechny tímto nenadálým příchodem zaskočil, se zprvu pokoušel jednat přátelsky a snažil se o rychlou domluvu. Avšak jeho požadavky byly rázně odmítnuty Havlem a následná ostrá výměna názorů málem skončila krvavě. Jen zásah některých přítomných pánů zabránil okamžitému ozbrojenému střetu. Heinrich přikázal rozbít v blízkosti průvodu vlastní tábor a dal jasně najevo, že bez jeho souhlasu se Kateřina a její doprovod nikam dál nepohne.
A tak jsme zde. Dva tábory, co navzájem odhadují své síly. Dva tábory, mezi kterými jsou mnohé nenávisti a mnohá přátelství. Dva tábory, kde si nikdo nemůže být jistý svojí pravdou.
A kde jste vy?


Mor v Čechách:
https://drive.google.com/open?id=1_v3g_ ... pYKsxcVRC6

Spor o Tyrolsko:
https://drive.google.com/open?id=1gtdcS ... xtrKOXpYV1
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti