Kovárna

co jsme vytvářeli a jak jsme na to šli
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Klinštejn »

Moc se netěšte, pravděpodobně nebude mít příští rok na Vás moc času :)
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od mahy »

Já se netěším, mě jen zajímá cena kopí. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Heinrichvs »

Bylo by dobré kdyby unás byl někdo dělá sekery nože dřevce a kopí. Ale stejně to časem omezí každý, protože se musí věnovat tomu co ho živí nebo to bude drahé. Já teď dělám kopie zbraní do expozice v Mikulčicích a to jsou jediné sekery kopí a nožíky které budu tento rok dělat protože je to důležité. Tak si nechte rychle udělat věci než ho to přestane bavit ;)
Akorád bych se bál dobovosti, pán je umělecký kovář, u těch je třeba přesně zadat, jinak se tam dostane umělecká kreace.
Také jsou tam nehistorické konstrukce, jako u lopaty a u truhly. Ale to stačí trvat na obrázku. Sekera je dobrá, sice nebude svařená z paketu s ocelí jen v ostří, ale to stejně nikdo neocení. Jen si dejte pozor, tahle sekera je skandinávie raný středověk.

Jinak svářkový damask jak se tomu správně říká, končí unás ještě hluboko v ranném středověku. Ve 13 století už se užívá jen v rusku. Jedna z teorií říká že to bylo šetření s materiálem, ale taky to mohlo být obyčejné svařování paketu z různého šrotu, které měly jiné vlasnosti.
Klasický svářkový damašk byl známý po celou dobu, ale v 14 století unás nejsou takové výrobky nalezeny..
Možná si pletete svářkový damašk se svařovanou čepelí z pruhů oceli a železa, tak se dělaly i nožíky do kuchyně.
Dekorativní svářkové damašky se začaly používat hlavně na luxusní kousky posledních 200 let. Také se dělaly damaškové hlavně pro kvalitní brokovnice na černý prach.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od mahy »

No já se ptám na cenu protože jak píše Heinrichvs výrobců je dost, ale kopí za slušnou cenu dělat nechtějí. Cena za kopí 1000,- je dost přehnaná. Já pokud to klapne budu mít kováře co dělá bitevní(s kuličkou a 2mm hrana ostří) kopí za cca 550,- Proto se ptám zda je někdo kdo by dělal za stejnou nebo levnější cenu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Kovář Loki
Příspěvky: 7
Registrován: Út 01. Ún 2011 21:16:58
Místo/Bydliště: Šumpersko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Kovář Loki »

Omlouvám se za delší výluku, ale měl jsem počítač v opravě a nějak jsem na toto vlákno zapomněl. Pokud máte dotazy ohledně výrobků, je lepší mi poslat zprávu přes forum nebo rovnou na mail.
Ceny kopíček jsou rozdílné, ale vesměs do 1000,- (od malých oštěpových hrotů (15 cm) od 150,- do půlmetrových kopí). Záleží na přesnosti zadaných rozměrů a celkové velikosti
Se sekerama je to horší, potřebujou se na to v jisté chvíli dvá lidi a dlouho se to ohřívá, takže pokud to není prcek jako ta vikingská vrhací, tak 1000,- minimálně (bez topora). Otázka je, která sekera byla míněna...

Děkuji vřele za slova obdivu a pro spokojené pozorovatele jsem aktualizoval galerii ;)
Naposledy upravil(a) Kovář Loki dne Čt 10. Bře 2011 18:46:19, celkem upraveno 1 x.
"Zkušenost je vlastnost, kterou člověk získá až po té, co ji potřeboval..."

http://kovar-loki.rajce.idnes.cz
kovar.loki(zdivočelý šnek)centrum.cz
Avátar uživatele
Kovář Loki
Příspěvky: 7
Registrován: Út 01. Ún 2011 21:16:58
Místo/Bydliště: Šumpersko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Kovář Loki »

Heinrichvs napsal:Bylo by dobré kdyby unás byl někdo dělá sekery nože dřevce a kopí. Ale stejně to časem omezí každý, protože se musí věnovat tomu co ho živí nebo to bude drahé. Já teď dělám kopie zbraní do expozice v Mikulčicích a to jsou jediné sekery kopí a nožíky které budu tento rok dělat protože je to důležité. Tak si nechte rychle udělat věci než ho to přestane bavit ;)
Akorád bych se bál dobovosti, pán je umělecký kovář, u těch je třeba přesně zadat, jinak se tam dostane umělecká kreace.
Také jsou tam nehistorické konstrukce, jako u lopaty a u truhly. Ale to stačí trvat na obrázku. Sekera je dobrá, sice nebude svařená z paketu s ocelí jen v ostří, ale to stejně nikdo neocení. Jen si dejte pozor, tahle sekera je skandinávie raný středověk.
Na toto bych reagoval lehce podrážděně, ale je to Váš názor, který nikomu neberu.
Je pravda, že jsem necelé dva roky ze školy, ale kovařinou se zatím bohudíky i bohužel neživím. Časem bych se chtěl specializovat právě na toto odvětví práce s kovem a jen pro upozornění - v šermířském prostředí se pohybuji jíž sedmým rokem a pokud zákazník chce repliku nebo jen pošle obrázek s rozměry, tak si nic nepřidělávám. Navíc jsem se k řemeslu dostal právě skrz zálibu v historii a v historii mám i jakési vzdělání před nástupem na řemeslnou školu.

Co se tesáku týče, tak tam jsem použil damaškové ostří jen z nerozvážnosti a ve spěchu (vyráběl jsem ho tři dny před maturitní zkouškou na škole, abych se trochu blejsknul i mimo ten zámek), to uznávám. Dneska už bych to neudělal - aneb, jak mám napsáno v podpisu...

Když si ale vezmete způsoby zpracování železného materiálu v tehdejší době, tak se oceli (pojem železo je mylný, protože se v čisté podobě běžně nevyskytuje a je pro kovářství v této formě nepoužitelné) čistily překládáním a pokud měly ve stavu houby rozdílný obsah uhlíku v různých částech tělesa, mohl v průběhu čištění vzniknout "přírodní svářkový damašek".Navíc ten kousek svářkové oceli co jsem použil, jevil známky překládání v jednom směru už v hrubém stavu, škoda jen, že jsem jej nefotil v průběhu zpracovávání.
"Zkušenost je vlastnost, kterou člověk získá až po té, co ji potřeboval..."

http://kovar-loki.rajce.idnes.cz
kovar.loki(zdivočelý šnek)centrum.cz
Avátar uživatele
Kovář Loki
Příspěvky: 7
Registrován: Út 01. Ún 2011 21:16:58
Místo/Bydliště: Šumpersko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Kovář Loki »

A co se cen týče, nevím čím se živíte vy, ale aby se uživil kovář, když dělá sám na sebe, tak nějaké ceny mít musí. Daní se nezbaví...
Já když slyším, že třeba informatik (ilustrativní případ) nebo nějaká jiná kancelářská krysa bere 20 a víc, tak mě sere, že když si člověk od řemesla řekne o 150,- za hodinu (též ilustrativní - při tomto paušálu vychází měsíčně asi na 15 čistého) při té dřině, tak ještě lidi řeknou, že je to drahý...
"Až někdo vyrobí něco podle předlohy, třeba jako já, tak pak si o cenách povíme ;)" - moje oblíbená hlášky když šermíři z okolí (hlavně studentíci) "brečí", že dávám draho...
"Zkušenost je vlastnost, kterou člověk získá až po té, co ji potřeboval..."

http://kovar-loki.rajce.idnes.cz
kovar.loki(zdivočelý šnek)centrum.cz
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od scarvein »

150 za hodinu je v pohode. Moj dobry kamarat vyrobca zbrani na Slovensku berie nepomerne viac a ked vidim tu pracu, vobec mi to nie je luto zaplatit.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Dorlas
Příspěvky: 57
Registrován: So 12. Zář 2009 16:01:23
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Dorlas »

ked má niekto o históriu serózny záujem tak mu nie je ľúto dať ako vraví Scarvein peniaze napríklad za zbraň od Roba Móca...pre tých ktorým to je veľa tak ostáva Záchl a podobné hovadiny...za kvalitu sa platí...

viem o čom hovorím...študujme kováčinu...
"Never trust another reenactor."
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna

Příspěvek od Klinštejn »

A hlavne je tu Jindra Figura! ! ! :)
Obrázek Det finns alltid hopp..
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti