Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Přehled pánů a paní a jejich družin
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Jan neboli Ješek z Vartemberka (*? , +1383)

Purkrabí hradu pražského, nejvyšší číšník Českého království, věrný služebník jeho milosti císaře římského a krále českého Karla IV.
1368 - 1378

Jsem vnukem statečného Jana z Vartenberka, proslulého a šlechetného vojáka (jak jej líčí Zbraslavská kronika) který zahynul zasažen šípem do tváře při dobývání hradu Orlice v r. 1316 a syn jeho nejstaršího syna Václava neboli Vaňka, taktéž znamenitého válečníka, který táhl s králem Janem na pohanské Prusy v roce 1337 a téhož roku za to obdržel dědičně úřad nejvyššího čísníka pro svůj rod. Má matka je Anarga z Waldenburgu, dcera mocného míšenského šlechtice Jana z Waldenburgu a zbožná paní, která často konala poutě po míšeňských chrámech.

Císař Karel IV. mně a mému bratrovi Vaňkovi potvrdil roku 1367 úřad královského číšníka. Jakožto starší bratr jsem pak byl pověřen přímým vykonáváním tohoto dvorského úřadu. Po strýci Benešovi jsem navíc v roce 1365 převzal úřad purkrabího pražského hradu. Jako pražský purkrabí spravuji celou řadu dosti rozlehlých lén kolem Prahy a jsem nadřízeným a velitelem všech královských leníků, manů a purkrabí. V případě potřeby mě panovník může pověřit velením zemské hotovosti českého království a v případě nepřítomnosti krále jej také zastupuji jako předseda zemského soudu. Nadto mám ještě na starosti vlastní výkon všeho práva, které bylo nalezeno na zemském soudu a mou povinností je také obecná ochrana míru a trestání zemských škůdců a vůbec boj s různými podvratnými živly.
V roce 1373 jsem se spolu se svým bratrem Vaňkem účastnil císařova slavného tažení do Branibor a potření markrabího Otty ve Fürstewalde.
Na svém panství jsem nechal založit kamenný kostel v městečku Vartenberku a zasvětil jej svatému Zikmundovi, neboť předtím jsem získal od císaře část hlavy tohoto světce jako relikvii. Na tento kostel, v němž slouží mše kněz Petr z Jemníku, jsem také získal od papeže plnomocné odpustky právě na den sv. Zikmunda (2. května), takže do Vartenberku směřuje každoročně množství poutníků. Finančně také podporuji dominikánský klášter v Jablonném v Podještědí, kde se nachází rodová hrobka Vartenberků. Převor Petr Iller v něm vede deset bratří kazatelského řádu.
Mým sídlem je rodový hrad Vartenberk, avšak často přebývám přímo v purkrabství na pražském hradě u Černé věže nebo ve svém novém domě na Hradčanech.
Moje manželka je paní Kunhuta neboli Kuna se kterou mám syny Jana, Václava a Petra a dceru Kateřinu.


Majetek:

Vlastní:
Vlastnim rodový hrad a městečko Vartenberk, hrad Děvín a hrad Ralsko, který jsem přestavěl na kamenný hrad místo původního dřevěného a včlenil jsem jej do soustavy hradů k ochraně a kontrole obchodních cest. Také je v mém majetku polovina města Turnova, městečko Mimoň s celní stanicí na záhvozdské zemské stezce do Žitavy, kde se prováželo plátno, slanečky, maso, sůl, loj, koření a kramářské zboží. Vlastním také farní vsi Jablonec u Mimoně, Medný, Svébořice s tvrzí, Osečnou, Všebořice a Krpy u Mělníka.
Spolu s bratrem Vaňkem pak držím společně ještě hrad Tolštejn - zvaný Kavčí Skála, přilehlou farní ves Krásná Lípa, městečko Slavětín s tvrzí, městečko Zákupy a vsi Číněves, Nymaň a Dolní Podluží. V roce 1375 jsem také s bratrem koupil velký výstavní dům na Hradčanech poblíž kláštera Karmelitánek.

Titulární:
Jako pražský purkrabí spravuji města Hradčany, Velvary a Pohořelec a vesnice Praskolesy, Sedlec, Tluštice, Kotopek, Lhota Lubošská, Veleslavín, Jesenice, Velké Přílepy a některé další královské statky a léna kolem Prahy. Nad nimi mám stejná práva, jako samotný král a stejně tak mi z nich plynou důchody.

Jako nejvyššímu číšníkovi českého království mi také náleží poplatek z každé krčmy a hospody a nadto clo v Mladé Boleslavi, Soběnicích, Kněžmostě a Čáslavi a dvě vesnice - Postřižín u Kralup nad Vltavou a Kozárovice u Mělníka. Tyto příjmy si ovšem dělím s bratrem Vaňkem.

Vazby:

Věrný služebník jeho milosti císaře římského a krále českého Karla IV.

Nadřízený a velitel všech královských leníků, manů a purkrabí. V případě potřeby velitel zemské hotovosti českého království a v případě nepřítomnosti panovníka předseda zemského soudu.

Město Hradčany a Pohořelec pro mne spravuje místopurkrabí (1369 - Beneš, 1370-73 Hanuš, 1376 Aleš z Malíkovic, 1377-1378 Petr z Dubnic, s rychtářem a šesti konšely. Místopurkrabí také zasedá v menším soudě zemském a spolu s konšely v soudě městském v Hradčanech (z titulu správce purkrabských statku). I ten se ovsem někdy nechá zastupovat zemany jemu podřízenými.

V domě purkrabskem má dohled "vrátný" Svach Šerka (1374).
Vězně purkrabského hradu hlídá "služebník" (familiaris, servitor burggravii) Zdich (1376-89).

Hrad Ralsko spravuje můj man z řad nižší šlechty Heřman z Ralska, kterému jsem v roce 1380 za věrné služby udělil list na ves Medný.

V lenním svazku je mi také zavázán Zdeslav z Nezabudic, který drží čtyři lány ve vsi Svébořice.

V poslední době bývám často vídán s jistým Marcinem z Ratiboře, tamním purkrabím, se kterým na králův pokyn řeším různé záležitosti ohledně tohoto královskeho léna.
Přílohy
varteberk_kolaz1.jpg
vartemberk_kolaz2.jpg
vartemberk_kolaz3.jpg
Naposledy upravil(a) scarvein dne Út 01. Zář 2015 20:06:58, celkem upraveno 6 x.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartenberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Manové a jejich družiny:

Albert (Aleš) z Malíkovic
český vladyka, man Ješka z Vartemberka
~ 1376

viewtopic.php?f=70&t=1262

-----

Zdeslav z Nezabudic
český vladyka, man Ješka z Vartemberka
1360 - 1375

viewtopic.php?f=70&t=1216

-----

Fridrich z Lulče
moravský vladyka, man Ješka z Vartemberka

-----

Marcin z Ratiboře
purkrabí ratibořský, královský leník podřízen nejvyššímu purkrabímu pražskému
Marcin civil2.jpg
Marcin civil1.jpg
Naposledy upravil(a) scarvein dne Po 01. Dub 2019 22:51:32, celkem upraveno 6 x.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartenberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Magistr Petr - správce a osobní lékař pana Ješka

Původem pocházející z Pražského souměstí. Syn nedůležitého obchodníka se suknem, v mládí se protloukal různě, po otci pak převzal živnost. Zlom přišel, když se dal na jedné z kupeckých cest do služeb mladého pana Ješka z Vartenberka, tehdy ještě pouze severočeského šlechtice. Podnikal v jeho jménu různé obchodní cesty a postupně zastával méně a více důležité správcovské role. Za své věrné služby jej pan Ješek nechal vystudovat nadejného Petra artistickou a později i lékařskou fakultu na Universitas Pragensis.

Po dokončení studiu začal pro pana Ješka vykonávat služby osobního lékaře a byl pověřen náročným úkolem hodným jenom človeka požívajícího plné důvery - spravováním jeho severočeských majetků po dobu pánovi nepřítomnosti. Nutno poznamenat, že pan Ješek byl v posledních letech víc a víc vytížen u dvora přimou službou králi Karlovi, takže na nedostatek práce si magistr Petr stežovat rozhodně nemůže.

Studium medicíny se ovšem ukázalo býti poněkud dvousečním ostřím - pan Ješek přikládá studiu medicíny takovou důležitost, že vyžaduje Petrovu přítomnost pokaždé, když je nucen nastoupit na bojiště. Pevně věří, že Petrova přítomnost někdy v budoucnu pomůže zachovat život jeho, nebo někoho z jeho věrných služebníků. A to i přes vnitřní(navenek ale velice opatrný) nesouhlas samotného Petra, který se válce vždy rád obloukem vyhnul.
Přílohy
kolaz_bilajz2_forum.jpg
kolaz_bilajz1_forum.jpg
Naposledy upravil(a) scarvein dne Po 01. Dub 2019 23:11:07, celkem upraveno 1 x.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartenberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Ondřej - kapitán stráže hradu Pražského

<k dopracování>
Přílohy
Ondrej_kolaz2_forum.jpg
Ondrej_kolaz_forum.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartenberka 1368 - 1378

Příspěvek od Zdeslav »

Polák - sluha rodu Vartemberků

<K dopracování>
Přílohy
polak_kolaz.jpg
polak_kolaz.jpg (226.1 KiB) Zobrazeno 7781 x
kolaz_bahnak2.jpg
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Čestmír - strážný na hradě Pražském.

Je druhorozený syn pražského mistra řemenáře Hynka. Byl vyučen řemeslu svého otce ale v dílně svého otce nechtěl zůstat, protože se svým bratrem Hynkem, který měl převzít řemeslo po otci, neměl dobrý vztah. Mezi bratry panovala rivalita, protože Čestmír byl šikovný a práce mu šla od ruky a měl obavy, že by otec dílnu a řemeslo předal jemu i když má na to jako prvorozený nárok.Jednoho dne dílnu navš(vil vrchní strážný nejvyššího pražského purkrabí, s (m že potřebuje opravit avyměnit řemeny na své zbroji, co nejdříve nejlépe hned. Vzhledem k tomu, že otec s bratrem byly nakupovat nový materiál tak tuto zakázku převzal a zhotovil. S odvedenou prací byl strážný Ondřej spokojený a posléze požádal jeho otce, abych navš(vil zbrojnici a opravil řemeny na zbrojích. Při své činnos- se spřátelil se strážným Ondřejem a požádal ho, jestli by ho naučil jak zacházet se zbraní a že by chtěl sloužit u pana purkrabího, za to že opravím více zbrojí, než se s otcem domluvily. Po vykonané práci mu strážný Ondřej povolil trénovat se zbraní a poté zváží, jestli mne doporučí panu purkrabímu. Když se po měsíci jeho práce chýlila ke konci a veškeré řemenní na zbrojích bylo hotové, tázal se strážného Ondřeje, zda může vstoupit do služeb pan purkrabího. Strážný Ondřej se za Čestmíra přimluvil, ale dva roky musí sloužit ve zbrojnici a udržovat zbroje, opasky a další řemení v pořádku a po vykonané práci může trénovat v boji aby pak mohl sloužit jako zbrojný u pana purkrabího. Aby Čestmír vstoupil do služeb pana purkrabího musel s (m i souhlasit i jeho otec Hynek. Otec Hynek chvíli váhal, jestli Čestmíra pus( do panské služby, ale nakonec povolil, aby předešel bratrské rivalitě, která by řemeslu nedělala dobré jméno.
Přílohy
cestmir_kolaz_forum.jpg
cestmir_kolaz2_forum.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Agnes - Čestmírova žena a kuchařka družiny Vartemberské

Agnes, dcera pražského krasobarvíře Duchka, slouží v kuchyni u nejvyššího pražského purkrabí, pana Ješka z Vartemberka.

Čestmírovou ženou se stala tehdy, když její otec Duchek měl spor s Čestmírovým otcem Hynkem o lukrativní místo na trhu. Pře již trvala velmi dlouho, a tak jednoho dne Duchek navrhl, že jí ukončí. Nabídl, že přenechá Hynkovi ono místo, pokud si jeden z jeho dvou synů vezme za manželku jeho (lehce marnivou) dceru Agnes. Spočítal si totiž, že i když přijde o lepší místo na trhu, že na tom i tak vydělá. Když dceru provdá, její marnivosti už bude starostí jednoho ze dvou synů mistra řemenáře Hynka. Duchek s Hynkem plácli a Agnes byla přislíbena Čestmírovi, který v té době pracoval ve zbrojnici na hradě Pražském.

Agnesina marnivost se sice stala Čestmírovou starostí, ale protože měl za ušima, zařídil jí službu v kuchyni u pana Vartemberka, aby ho její marnivost tolik nebolela. Do služby v kuchyni se dostala nejenom díky Čestmírově mazanosti, ale i díky šafáři Petrovi. Jednoho dne, když byl šafář Petr skrze své povinnosti v Praze, jej odchytil strážný Čestmír a tvrdil mu, že by se i vsadil, že jeho žena dělá nejlepší paštiku v celé Praze. Petr tuto paštiku ochutnal a dal strážnému zapravdu. Petrovi zachutnala až tak, že paštiku od Agnes odebíral při svých cestách do Prahy. Prodával ji nejen ve své hospodě, ale naznal, že by se jistě hodila i na stůl urozeného pana Vartenberka. A tak Agnes dostala službu v kuchyni u pana Vartemberka a její paštika byla oblíbená nejen mezi družiníky ale i panem Vartemberkem.
Přílohy
Koláž_Anette3_forum.jpg
Koláž_Anette2_forum.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Bratr Michael, jáhen Řádu bratří kazatelů
1368 - 1378

Michael se narodil v Příbrami jako syn klíčníka v tamní arcibiskupské tvrzi. Protože arcibuskup Arnošt z Pardubic byl štědrým pánem a přítelem vzdělání, poslal mladého chlapce do Prahy, aby se učil ve škole dominikánského kláštera sv. Klimenta. Pod vlivem svého největšího učitele, mistra Jana Moravce, vstoupil do dominikánského řádu, přijal jméno Michael a získal jáhenské svěcení. Po nějakém čase byl mladý Michael opatem vyslán do kláštera v Jablonném v podještědí. Tam si jej vyhlédl pan Ješek z Vartemberka a přijal jej do šlužeb jako svého písaře po zemřelém otci Albrechtovi. Většinu času tedy jáhen Michael dnes tráví na pražském purkrabství, kde opisuje listiny do kopiářů a při tom se připravuje na kněžské svěcení.
Přílohy
Michael_kolaz.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Margot (Margareta) - majitelka psince panů z Vartemberka.

<k dopracování>
Přílohy
Margot_kolaz_forum.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Ješka z Vartemberka 1368 - 1378

Příspěvek od scarvein »

Petr řečený Bečka - sluha rodu Vartemberků, šafář

Syn turnovského krčmáře, který společně s ním provozoval rodinný podnik. V době, kdy polovinu Turnova spravovala paní Eliška z Rohozce našel zalíbení v její služebné Lucii, dceři obchodníka se suknem. To se ovšem nelíbilo jeho rodině, Lucie prý pro něj není vhodná a pro provozování krčmy nemá správné vlohy, prý si myslí, že je něco víc. Rozepře s rodinou došla až tak daleko, že Petr s Lucií začali uvažovat o odchodu z Turnova. Ten nakonec uskutečnili, když potkali magistra Petra, služebníka pana z Vartenberka, který pro pána vyřizoval poselství v Turnově. Oba s ním odešli na Vartemberské panství, kde Petr Bečka převzal opuštěnou krčmu po zemřelém krčmáři, kterou proměnil v útulné místo zvané U dvou buzrů.
Na doporučení magistra Petra se Bečka přidal k družině pana z Vartenberka, kde na cestách zastává funkci šafáře. Stará se o to, aby pán měl dostatek dobrého jídla a pití. Když tedy pán z Vartenberka jede na výpravu mimo město, vždy na něj, jeho družinu a přátele čeká připravený Petr Bečka s vybranými lahůdkami a skvělým mokem. Za tyto služby je Petrovi dovoleno část zásob prodat se ziskem i ostatním pánům a jejich družinám.

Vazby:
Lucie, dcera obchodníka se suknem a Bečkova manželka
Magistr Petr, Bečkův dobrý přítel a správce pokladny pojízdné krčmy U dvou buzrů
Čeněk, pohůnek v Bečkově krčmě
Eliška, děvečka v Bečkově krčmě
Přílohy
zvela_koláž.jpg
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host