Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Přehled pánů a paní a jejich družin
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Eliška z Rohozce
Obrázek
česká šlechtična, vdova po Henzlínovi z Turgau, paní na Rohozci
1371 - 1380

Jaroslav z Lemberka a Turnova měl 4 syny jménem Havel - pro přehlednost každý z nich časem získal druhé jméno - nejstarší Havel Beran seděl na Lemberku a je otcem Haška z Lemberka, druhý nejstarší Havel Ryba se psal z Lemberka a Rohozce, který založil, třetí z nich - Havel Houba byl ze Sytové a Bradlce. Čtvrtý Havel Kanovník byl dán do služeb církve.
Eliška z Rohozce je dcerou Havla Ryby z Rohozce. Její tři starší bratři jsou všichni o 20 a více let starší, nejstarší z nich Jaroslav zůstává na Rohozci, prostřední Ctibor po rozdělení majetku po otci staví Zbiroh a nejmladší z bratrů Markvart je sídlem na Bradlci.
Bradlec je v roce 1356 obsazen Turgy a Markvart je zabit v půtce s Půtou z Turgova. Půta ospravedlnil svůj čin osočením mého bratra že je loupeživý rytíř ve spojení s Pancířem ze Žampachu a císař mu pak za tento "statečný" čin Bradlec udělil. Ctibor v současné chvíli umírá a nechává Zbiroh ve správě svého syna Jošta.
V roce 1356 po tom, co bratři Turgové násilím zabrali Bradlec chtěli násilím vzít i Rohozec. Zde ovšem stále sídlí Jaroslav se svou malou sestrou Eliškou. Jaroslav má zranění z mládí z boje s Vokem z Rotštejna která mu nedovolují plný pohyb ani plození potomstva. Proto s Turgy nebojuje, ale zaslíbí mladšímu z Turgů Henclínovi svou osmiletou sestru.
V průběhu doby umírá i nejstarší bratr Jaroslav. Teprve ve svých 40 letech zemře ve spánku. (otrava? stará zranění? nová zranění?) Eliška zůstává na Rohozci s Henclínem. Jejich svazek ale zůstává bezdětný pro Henclínovo chatrné zdraví, které je pak důvodem jeho časného skonu.

Po vzoru světic se snažím být dobrotivá ke svým poddaným ku spáse a potěše mé duše. Stejně tak k potěše své, potěše páně i potěše okolí starám se o svůj zevnějšek dle poslední módy a těší mě úkolovat své řemeslníky výrobou všeho, co se nedá koupit. Někdo by mohl říct, že je paní Eliška marnivá, ale já to vidím spíše jako nutnou reprezentaci svého milovaného panství.

Majetek:

Vdova Eliška z Rohozce, nar. 1348 sídlem na Rohozci. K mému věnu patří polovina města Turnova, města na obchodní cestě do Prahy z Polska i obou Lužic. Dovážela se hlavně sůl a slanečci, v neposlední řadě pak dobytek. Turnov je obehnán palisádovou hradbou, uprostřed rynek s pekařskými a řeznickými krámy a rychta s krčmou. U kostela farní škola. Klášter řádu Dominikánů s přilehlým mlýnem. 1400 obyvatel. Čilé vazby na Jičín. 7 pivovarů a 30 sladovnických domů. "V Praze spolu se Svídnickým Turnovské pivo za první kladeno bylo." Řezníci, soukeníci, pekaři a mlynáři (3 mlýny) a lázně. Od roku 1335 ještě perníkáři - vůbec nejstarší zmínění v Čechách. Kramáři vozící zboží z Prahy, pláteníci, krejčí a kováři. Každou středu je týdenní trh na rynku. Farář Jan Šindel z Nudvojovic sloužil v kostele p. Marie.

Dále k jejímu původnímu věnu patří vesnice na sever od Turnova na pravém břehu řeky Jizery. Jmenovitě pak Dolánky, Loužek, Bukovina, Kobylka, Vazovec, Mokřiny, Slapy, Borek, Roudný a Jenišovice.

Vazby:

Nemaje přímých mužských příbuzných jedinou mužskou oporou v mém smutku mi je můj ctěný bratranec pan Hašek z Lemberka.

manské smlouvy:
Ješek z Lemberka a ze Sytového viewtopic.php?f=70&t=1292
Jošt / Jura ze Zbirohu

Obrázek
Přílohy
65145243_10162005531995607_7173637824422346752_o.jpg
Výstřižek.JPG
foto Lubica Jelenova Frýdlant 2019
foto Lubica Jelenova Frýdlant 2019
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Ne 21. Črc 2019 22:44:32, celkem upraveno 29 x.
Avátar uživatele
Jošt - Eliash
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 54
Registrován: Po 23. Srp 2010 13:19:36
Místo/Bydliště: Šestajovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Jošt - Eliash »

Jošt
1371 - 1380
Turnovský purkrabí, man Elišky z Rohozce

Narodil jsem se léta páně 1345 a pojmenován jsem Jošt.
Již v raném věku jsem zůstal na světě sám, po té co můj otec Jan z Biebersteinu podlehl nemoci, která ho sužovala již dlouhé měsíce. Mým novým domovem, kde jsem dospěl, se stal Zbiroh a jeho okolí. Můj poručník, pan Havel Beran z Lemberka, otec pana Haška z Lemberka, spravoval můj skromný majetek jež mi zanechal zesnulý otec a díky jeho pomoci jsem o tento nepřišel až do doby, než-li jsem se sám mohl ujmout jeho správy.
Poté, co nešťastná Eliška z Rohozce přišla o manžela a stala se tak mladou vdovou,
si příbuzní začali činit nárok na její majetek po manželovi.
Touto dobou jsem získal vlastní dům ve městě Turnově a i post jako jeho purkrabí.

V mém znaku je bílá veverka na zeleném poli a mé majetky se nacházejí ve vesnici jménem Přepeře, kde stojí i má tvrz.

Nyní se snažím být při ruce paní Elišce, kterou miluji jako svou sestru a díky její přízni mám pomalu možnost pronikat do tajů dvora a poznávat divy našeho království.
IMG_19712222222222222.jpg
IMG_19712222222222222.jpg (116.96 KiB) Zobrazeno 7139 x
IMG_1841222222222222222.jpg
IMG_1841222222222222222.jpg (81.16 KiB) Zobrazeno 7139 x
- zbroj a honosnější ustrojení ve výstavbě :P
Naposledy upravil(a) Jošt - Eliash dne Po 07. Dub 2014 16:25:40, celkem upraveno 6 x.
´´Recta pete´´
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Tabula rasa. Tempora mutantur nos et mutamur in illis.
Naposledy upravil(a) Hanz z Turnova dne Čt 08. Led 2015 17:17:01, celkem upraveno 3 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Břetislav ze Zásady
rytíř a strážný paní Elišky z Rohozce
1371 - 1380

Narodil jsem se přibližně v roce 1347. Havel Ryba z Lemberka a Rohozce se mě v létě roku 1348 ujal jako sirotka. Našel mě se svou družinou na kraji lesa. Původně mě chtěl dát do sirotčince, nebo kláštera, ale nakonec mě vzal sebou na Rohozec. Nikdy se s jistotou nepovedlo zjistit, kdo byli moji rodiče, ale nový domov jsem získal díky ševci a jeho rodině. Vyrůstal jsem se spoustou nových sourozenců, ale nejvíce jsem se sblížil s Janou, která mi byla nejblíže věkem, na rozdíl od ostatních, kteří byli mnohem starší.
Havel z Lemberka se postaral o mé základní vzdělání, ale s čísly a písmeny jsem válčil vskutku nevalně a vždy jsem si oddechl, když přišel čas na tužení těla, namísto ducha. V dobách sváru s rodem Turgovců jsem mu sloužil jako zbrojnoš a dbal nad jeho zdravím a bezpečím. Aby byl ukončen svár mezi rody provdal svou jedinou dceru Elišku, která byla mladší než já pouze o jeden rok.
Bylo mi 8 let, když Havel z Lemberka zemřel. Tou dobou jsem již žil takřka výhradně na Rohozci a o moje další vzdělání se staral Havlův syn Jaroslav. V té době mi osvětlili důvod, proč se tohle všechno děje, abych ochraňoval Elišku, sestru Havlovu. On pro své zranění které utrpěl byl nejen bezdětný, ale i částečně chromý. Život za život mi tenkrát řekli, netušil jsem že od jara roku 1356 jsem se neměl již takřka nikdy vzdálit z Eliščiny blízkosti.

Na Brandýském turnaji pořádaném u příležitosti narozenin pana Beneše z Vartemberka jsem byl pasován na rytíře ze Zásady. Vlastním tamnější tvrz a ves Zásada, zůstávám ve službách paní Elišky z Rohozce
Přílohy
Petra Uhrová (25).jpg
IMG_3429.jpg
Břeťa 3.jpg
Břeťa 3.jpg (103.01 KiB) Zobrazeno 6967 x
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Pá 06. Zář 2019 21:42:39, celkem upraveno 12 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Bětka
Služebná na hradě, dcera rohozeckého lovčího
1371 - 1380

Jsem nejmladší dcerou Františka, který dělal již před mým narozením lovčího na hradě paní Elišky.
Mám dva starší bratry. Tedy měla bych, kdyby nejstaršího Vincenta nezabil zubr. Můj druhý bratr Vlk nikdy neměl příliš pochopení pro vrtochy lovných ptáků, zatímco já si je zamilovala ihned. Díky mému talentu jsem mohla zůstat i po smrti mého otce na hradě, kde se společně s mým bratrem staráme paní Elišce o její zvěřinec.
Přílohy
60135564_2135551133165705_2634072767980371968_n.jpg
60135564_2135551133165705_2634072767980371968_n.jpg (24.31 KiB) Zobrazeno 6524 x
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Stř 29. Kvě 2019 15:22:35, celkem upraveno 7 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Klára
poddaná paní Elišky z Rohozce
1371 - 1380

Narodila jsem se v Turnově do rodiny vlastnící lazebnu. Jelikož moje drahá matka pro svůj věk již není hlavním lákadlem lazebny, musím v ní pracovat převážně já společně s několika dalšími mladými svěžími dívkami. Naštěstí se mi práce v tomto prostředí velmi zamlouvá díky značnému množství lidí navštěvující naši lazebnu, kteří přinášejí spoustu novinek a zpráv z města a jeho okolí. Všechny důležité zprávy sdílím s paní Eliškou, navštěvuji totiž velmi často její dvůr. Zbožňuji právě tyto dny, kdy se můžu obléci do krásných šatů a nemusím nikoho omývat a starat se o něj. I přestože se mi práce v lazebně líbí, doufám, že v ní nestrávím celý život. Mým tajným snem je totiž najít si vlivného, bohatého a pokud možno pohledného muže a provdat se za něj.
Přílohy
FB_IMG_1557694720197.jpg
IMG_3474.jpg
IMG_1912.jpg
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Ne 12. Kvě 2019 22:00:50, celkem upraveno 8 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Jana
poddaná paní Elišky z Rohozce
1371 - 1380

Žena nápadně podobná ctihodné Elišce z Rohozce, ale se svou paní má pramálo společného. V Turnově se podílí na provozu lazebny společně s několika dalšími, ale pro svou touhu po dobrodružství a velkou zálibu v pěkných mužích často táhne s vojskem starajíc se o čistotu mužů ve zbroji.
Tento přivýdělek je nemalý a proto si ráda občas pořídí lepší jídlo či pití a na ostatní tolik nezbývá. Když se zrovna nestará o teplou vodu do lázně o někoho v ní, nebo o svůj žaludek, je jí vidět tam kde je zrovna potřeba. Mimo svou práci je pro každou špatnost a hru. V tomto mi často napomáhá můj adoptivní bratr Břetislav, sloužící na Rohozci jako strážný.
Narodila jsem se v Rohozeckém podhradí v rodině ševce a jeho hrabivé ženy. Tatínek pracoval tak dlouho až se upracoval když mi bylo deset a maminka se znovu výhodně vdala. V nové domácnosti ale pro mě nebylo místo, otčím po mě pokukoval jen co mi bylo 13 a mě se hnusil. Matka mi to nevěřila a tak jsem utekla a vzala první práci která se mi naskytla.
Jako poslední ze šesti sourozenců bych doma stejně nic moc nedostala. Zbylí mí starší sourozenci – Tereza, David, Jan, Barbora a Doubravka zůstali s matkou a snaží se s otčímem vyjít. Barbora mi čas od času nosí zprávy z domu případně něco na přilepšenou.
Přílohy
IMG_3389.jpg
DSC_0517.jpg
13087470_10204201775364438_3654237006844174990_n.jpg
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Ne 17. Črv 2018 10:03:31, celkem upraveno 9 x.
Avátar uživatele
Jošt - Eliash
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 54
Registrován: Po 23. Srp 2010 13:19:36
Místo/Bydliště: Šestajovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Jošt - Eliash »

Jan
1371 - 1380
neurozený, lazebník

Jmenuju se Jan. Kdy přesně jsme se narodil sám nevím a tím kdo je můj otec si nejsem úplně jistej. Máma prodávala věci co náš táta vyrobil na hrnčířským kruhu. Na vzdělání nebylo a už od mala jsem se musel ohánět abych si urval tu trochu pro sebe. Přede mnou se narodili 3 bráchové a každej den mi dávali sežrat, že jsem nejmladší. Když mi bylo asi 12 jsem odešel z .... kde tou dobou řádila zlá nemoc. Následující roky mě dostaly na nejrůznější místa. Od vymetání stájí po pekařova pomocníka. Nejdýl jsme zůstal jako pomocník a potom i jako učeň jednoho mastičkáře. Ten mě vzal jen díky tomu, že nikdo s ním nevydržel pro smrad který se mu linul z huby a nezadržitelnýmu nadýmání a následnýmu ucházení. Když jste ale pomynuli tyhle chybky, tak jsme se od něj za těch několik roků věci, které mě živí doteď.

Umím vám pustit žilou, namíchat lektvar na spaní a ulevit vašim znaveným pažím. Mno uvidím kam mě osud zanese teď.

-iluminace ve výrobě
Naposledy upravil(a) Jošt - Eliash dne Po 07. Dub 2014 16:26:39, celkem upraveno 3 x.
´´Recta pete´´
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Karel
strážný paní Elišky z Rohozce
1371 - 1380

Zbrojný Karel je postava vskutku záhadná. Prý je dokonce levobočkem jakéhosi šlechtice, skutečnost však nikdo neví přesně. Známo je jen, že v dětských letech utekl z domova za kupeckou karavanou s vidinou zisku. Časem se stal tulákem, zlodějem a příležitostným žoldnéřem. Hříčkou osudu se dostal do služeb paní Elišky, kam ho ze svých cest dovedl místní šafář. O jejich seznámení, nebo proč se dal do služeb Eliščiných stráží, si toho ani jeden moc nepamatují.

Karel prahne po penězích, podléhá alkoholu a nebrání se všelijakým nepravostem. Milujíc vlastní život nade vše pak v boji nedbá již tak chabého vychování a vítězí podlost a instinkt přežít.
Přílohy
IMG_6797.jpg
10338411_1488985084663944_8803088424663288599_o.jpg
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Stř 15. Říj 2014 21:01:58, celkem upraveno 2 x.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Elišky z Rohozce (1371 - 1380)

Příspěvek od Valkoun »

Valkoun
pacholek paní Elišky z Rohozce Právě teď není v aktivní službě :D
1368 - 1378

Valkounovo živobytí je služba na Rohozci, kde stráží pokojný spánek své paní a brání ji před úklady jejích nepřátel, nebo si to aspoň myslí. Volný čas tráví v městském hambinci či hostinci a stará se jen sám o sebe.
Přílohy
Valk.jpg
Naposledy upravil(a) Valkoun dne Ne 14. Zář 2014 20:14:11, celkem upraveno 3 x.
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti