Družina Přibíka z Bořitova

Přehled pánů a paní a jejich družin
Odpovědět
Avátar uživatele
Shaft
Příspěvky: 24
Registrován: Stř 29. Led 2020 13:09:26
Kontaktovat uživatele:

Družina Přibíka z Bořitova

Příspěvek od Shaft »

Přibík z Bořitova
Majetek: Bořitov, Pačlavice
Moravský vladyka.
Bořitov dostal lénem Přibíkův děd Svéslav z Bořitova za dobré služby pánům z kunštátu. Dodnes udržuje velice dobré vztahy a to hlavně s panem Smilem z Kunštátu a Lestnice. Jelikož je pro něj dobrá doba, rozhodl se nedávno vykoupit Pačlavice jakožto budoucí útočiště svých dětí a také jako budoucí investici. Díky vazbám s rodem Kunštátů nebyl problém zapsaní v zemských deskách a tak tedy rozšířil své bohatství. Výdělky ze všech bojů putují do chodu vsi. Většinou se tedy zdržuje v Bořitově kde spolu s manželkou vychovává děti. Do Pačlavic jezdí jen občas a z velké části jen pro výdělek.

Jeho bratr Jan bohužel umírá mlád a bez dědice, tudíž je na Přibíkovi aby udržel rod silný. Se svou ženou má 4 děti a to Leonarda (Linharta), Annu, Dorotu a Lidku. S ženou své děti miluje a snaží se jim zařídit dobrou budoucnost. Syn Linhart si vzal Dorotu z Tučína a rod tudíž může pokračovat.

Jeho záliby jsou jídlo, dobré víno a především ukazování svých schopností v turnaji. Několikrát se se snažil lovit, ale ukázalo se, že to není jeho silná stránka.
rodokmen.jpg.png
rodokmen.jpg.png (105.13 KiB) Zobrazeno 466 x
přibík zbroj.JPG
přibík zbroj.JPG (165.32 KiB) Zobrazeno 319 x
Naposledy upravil(a) Shaft dne Stř 06. Dub 2022 21:37:39, celkem upraveno 5 x.
Avátar uživatele
Shaft
Příspěvky: 24
Registrován: Stř 29. Led 2020 13:09:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Přibíka z Bořitova

Příspěvek od Shaft »

Bětka
Je nejmladší, třetí dítě košíkáře Zbyška a jeho ženy Anny. Spolu s bratry vyrůstali v malém domku s políčkem v Bořitově. Matka vždy říkala, že má hodnou a zvídavou dceru, jen kdyby nebyla tak mlsná. Neustále se se domů vracela poštípaná od včel, jen aby v kaši měla víc medu než bratři. Ráda se toulala v okolí domu a sbírala byliny, houby a všechno čím by mohla přilepšit k večeři.

V 8 letech ji rodiče poslali do služby v panské kuchyni. Pomocné práce kolem nádobí ráda neměla, zato k plným, vonícím hrncům se přitočila v každé volné chvíli. Bedlivě pozorovala starší kuchařku Markétu při její práci a pilně se od ní všemu učila. Nyní, s Markétinou pomocí, doprovází svého pána na cestách, kde dbá o plný žaludek jeho i celé družiny.
betka1.jpg
betka2.jpg
betka2.jpg (123.45 KiB) Zobrazeno 469 x
Naposledy upravil(a) Shaft dne Čt 31. Bře 2022 16:28:51, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Shaft
Příspěvky: 24
Registrován: Stř 29. Led 2020 13:09:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Přibíka z Bořitova

Příspěvek od Shaft »

Anna
Anna je dcerou olomouckého krejčího. Vyrůstala mezi rolemi látek a krásnými šaty. Její otec byl v Olomouci velmi ceněným mistrem, jehož dílna zhotovovala oděvy pro vážené měšťanstvo a ctihodné pány.
Pochází z pěti dětí. Její starší bratři byli posláni do učení, krásnější sestra dobře provdána a Anna potajmu doufala, že si jí všimne nějaký z pánů v krásných kabátcích, kteří k otci chodili.
Toužila jednou chodit v krásných šatech a být váženou paní. Jednou se na ni dokonce jeden i podíval a usmál se, ale slova, která následovala ji vrátila hodně rychle na zem.
Postupem času zjistila, že za krásnými šaty se často skrývá zlá a sobecká nátura.
Její otec byl dobrý ve svém řemesle, ale špatný s penězi. Neuměl se dívat dál, než do dalšího dne. Neuměl si své peníze rozpočítat a tak se stalo, že rodina měl plný sklad luxusních látek, ale prázdné žaludky. Anna pomáhala v dílně, jak se dalo, aby ulehčila své matce, která se starala o domácnost a malé batole.
Jednou se tak stalo, že do dílny přišel krásně oděný muž, šlechtic, že prý potřebuje opravit svůj cestovní oděv. Práce to bylo spousta, tu dírka, tam se páral šev, ale ta delikátní látka, Anně oči jen přecházely a tu ji to napadlo. Mohla by sloužit u takového pána, mohla by si něco vydělat a peníze posílat matce. Možná by jí dokonce dovolil mu sem tam opravit nějakou nedokonalost na těch skvostných šatech. Láska ke krásným látkám ji nikdy neopustila, sama už po nich nebažila, ale práce s nimi byla jako sen.
Její otec, k jejímu překvapení, s jejím přáním souhlasil a slíbil, že se pána další den zeptá. Patrně mu přišlo příhodné poslat dceru do světa vydělávat, jelikož jeho žena již čekala další přírůstek do rodiny.
Další den nadešel a Anna nemohla ani dospat, byla nervózní, že bude zase pro smích.
Pán přišel, s prací byl velmi spokojen a tehdy se Annin otec zeptal a Pán souhlasil.
Naposledy upravil(a) Shaft dne Čt 31. Bře 2022 16:19:18, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Shaft
Příspěvky: 24
Registrován: Stř 29. Led 2020 13:09:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Přibíka z Bořitova

Příspěvek od Shaft »

Honza
Honza je Zbrojný pana Přibíka. Je to horlivý bijec který svůj život zasvětil ochraně pana Přibíka a jeho rodiny. Kdysi zachránil Jakub Čert z Bořitova Honzova otce, od té doby jsou služebnými v Bořitovské vsi. Jelikož je Honza stejně starý jako Přibík, již od mala si spolu hráli, rvali se a dávali jeden na druhého pozor. Není tedy divu, že se Honza zavázal k ochraně svého pána a přítele Přibíka.
hanes.jpg
hanes boj.jpg
Naposledy upravil(a) Shaft dne Čt 31. Bře 2022 18:45:24, celkem upraveno 2 x.
Avátar uživatele
Shaft
Příspěvky: 24
Registrován: Stř 29. Led 2020 13:09:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Družina Přibíka z Bořitova

Příspěvek od Shaft »

Matěj
Matěj byla jedna z věcí které si z bitev v Horních Uhrách přivezl Přibík s sebou domů. Dalo by se říct, že bez toho by byl Matěj sněden místními barbary. Jak Matěj vyrůstal stal se z něj dobrý křesťan a ještě lepší služebný. Takto se připojil k družině a nyní když už je Matěj dospělý dělá osobního sluhu panu Přibíkovy.
matej.JPG
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host