Virtuální knihovny

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od Zdeslav »

Z mého pohledu je hlavně cenné, že je to z Bavorska - tedy z oblasti, která nám byla po celý středověk kulturně nejblíž. To je v podstatě jako by to bylo z Čech...
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Takže tady je ta slíbená lahůdka :D

Kalender und Praktika auf die Jahre 1368 - 1405 BSB Cgm 32 . Jedna část je starší ze 60. let (to je ta iluminovaná), a druhá je mladší bez iluminací (odpovídá písmem 15. století). Datováno je to jen na 14. století ale ty obrázky bych do roku 1368 klidně zařadil ;)
Jedná se asi o nějaký kalendář spojený s astrologií. V tomto oboru se zas tolik nevyznám. Poznám znamení zvěrokruhu a mám pocit, že ostatní obrázky jsou znázornění měsíců nebo něčeho takového. Zabíjení býčka bude asi prosinec. Proč jsem psal, že to bude Richarda zajímat? Je tam hezká skupinka zemědělců včetně krásné iluminace pluhu! Tak ať vám slouží.

PS: Nemáte zač. Já mám občas času dost na takovýhle blbost :lol:

http://mikey88.rajce.idnes.cz/BSB_Cgm_3 ... d_Praktika

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od Josephus Titus »

Mikey, já na to přišel - ty jsi převtělený Ježíšek! Jinak to nemůže být. Jedna parádnější věc než druhá. Pomalu přestávám skuhrat na špatně pokrytá 60. léta. Skutečně pomalu ... ale přece.

Ještě k Weltchronik:
Bible historiale s analogickými kabátci, které jsem měl na mysli jsou: ms. Royal 19 D II a ms. Royal 17 E VII. Obě jsou z Francie, první je do roku 1350 - 1356, druhá do 1357. Datace v prvním případě vychází z toho, že kniha byla zajata s Janem II u Poitiers, takže se na ni lze poměrně spolehnout. Druhá je datovaná přípisem,který trochu krypticky praví, kdy byla vyrobena. Skoro bych však sázel na to, že obrázky byly zvláště v druhém případě vytvořeny až po té, co byla kniha dopsána, ne však o moc.
Když se tyto dva rukopisy dají do souvislosti s Liber Viaticus, vzniklou přibližně v téže době, napoví nám to, že jsme za Francií nejspíš skutečně nezaostávali. A když se to dá dohromady s touhle Emsovou kronikou světa, pak nám to tvoří krásný obrázek o ranných 60. letech.

Žel, v tom co jsi zavěsil na rajče skutečně pár dost zásadních obrázků chybí. Jeden z nich je reprodukován v Newtonové. Signatura i umístění sedí, datace rukopis je zde však udávána jako 1362 nikoliv 1370. Obrázek umisťuji níže.
fol 166. Cod. germ. 5, uložen v bavorské knihovně v Mnichově
fol 166. Cod. germ. 5, uložen v bavorské knihovně v Mnichově
fol166_cod_germ_5.jpg (75.63 KiB) Zobrazeno 6171 x
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Všem děkuji :lol: Nemáte zač.

Hele Tito to je právě ta iluminace, kterou jsem viděl na Posadowově přednášce na semináři. Tak mi našel signaturu a já to pak doma zkoušel najít. No a díky tomu jsem našel úplnou náhodou ten rukopis, co jsem našel jako první. Ano, myslel jsem si, že to je ten, z něhož pochází ta iluminace. No a když jsem došel na konec, tak jsem zjistil, že to není on. Potom jsem se díky Petrovi dostal na ten správný a ano, některé iluminace tam chybí. Jako ta, kde ta skupinka lidí tančí :D Jsou tam i jiné ale nejsou nijak vypovídající. Občas nějaký světec, však to znáte.

Takže je možné, že si Newtonová popletla dataci těchto dvou manuskriptů, které jsou ve stejné knihovně. Protože knihovna uvádí 1362 a u druhého kolem roku 1370.

No a ten kalendář je bomba ne? :lol: Akorát mě zaujalo znamení štíra. Autor, který dělal složitější první stranu ho vyvedl docela dobře. Něco jako šváb s ocáskem. Ale autor co ho dělal znovu na jiném místě ho udělal jako kočku bez zadních nohou, s ocasem a s divným šapitó na zádech :lol: :lol: :lol: Zvláštní.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od richardrg »

Já myslím, že iluminátor štíra pravděpodobně nikdy neviděl, tomu bych se ani nedivil. Bylo by zajímavé zjistit, jestli tyto rukopisy stále ještě vznikaly v klášterních dílnách, nebo už někde v civilu. Ten pluh je velice pěkný, akorát se na základě jiných analogií domnívám, že ho autor taky nikdy neviděl, zaměnil totiž postraňky za opratě. Dám to do jedné ze svých přednášek, bude to zajímavé.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Tak a mám tu pro Karlovce další velikonoční dárek :D

Württembergische Landesbibliothek,
Inventar-Nr. Cod. bibl. 205

Weltchronik des Rudolf von Ems
1383. Stuttgart


http://mikey88.rajce.idnes.cz/Wurttembe ... lf_von_Ems

Obrázek

Veselé Velikonoce!

Mikey
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Valkoun: Říká se, že "Kdo hledá najde". Já kolikrát ani nehledám a nacházím :lol: Tak si to užívejte dokud se mi to daří :lol:
Obrázek
Čapin
Příspěvky: 13
Registrován: Stř 20. Črc 2011 17:03:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, před časem jsem se odtud doklikal na jeden manuskript, který teď nemůžu znovu najít. Chtěl bych vás poprosit o pomoc. Byly v něm krásné velké obrázky s tématikou apokalypsy a posledního soudu (stylu: z rozevřené pekelné tlamy čouhají dračí hlavy a vyjíždí z ní antikrist se svým vojskem, což se strachem pozorují obyvatelé nedalekého města). Odhadem tak přelom 14/15 století. Nemáte někdo typ o co se jednalo?
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Pro Heřmana, Smila a další padesátkaře jsem zajistil a postahoval toto krásné dílko :) Je tam spousta věcí od civilního a vojenského odění až po nádobí a drobnosti. Dalo to větší práci, než to vypadá :lol: Náročné skládání fotek do jednoho celku. Takže když si všimnete toho, že to občas někde 100% nesedí, tak to omluvte. Líp to nešlo :roll:

http://mikey88.rajce.idnes.cz/Fran_ais_ ... es,_France

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od noxter »

Super :), dáš to někde i na ztažení ?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host