Fotografie originálů

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Hynek z Kunštátu
Příspěvky: 4
Registrován: So 06. Zář 2008 12:30:44
Kontaktovat uživatele:

Fotografie originálů

Příspěvek od Hynek z Kunštátu »

Unikátní fotografie korunovačních klenotů z roku 1346 http://www.korunovacni-klenoty.cz/
Naposledy upravil(a) Hynek z Kunštátu dne Ne 04. Led 2009 23:44:17, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

Náhrobek 2. syna anglického krále Edwarda III. a královny Philippy, prince Williama z Hatfieldu, mladšího bratra Černého prince, zemřelého v dětství. Katedrála v Yorku, Anglie, 2. pol. 14. stol.
Přílohy
4.jpg
4.jpg (61.49 KiB) Zobrazeno 9359 x
3.jpg
3.jpg (54.06 KiB) Zobrazeno 9357 x
2.jpg
2.jpg (41.81 KiB) Zobrazeno 9358 x
1.jpg
1.jpg (44.25 KiB) Zobrazeno 9360 x
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Zdeslav »

Moc, moc dobrá galerie.

Fotografie rytin, pečetí a náhrobků z období 1350-1399.

Nechybí socha svatého Jiří na Pražském hradě, náhrobek Přemysla Otakara II, ani náhrobek knížete Břetislava ve Svatovítské katedrále.

http://flickr.com/photos/roelipilami/se ... 1600053812
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od kure »

Galerie moc hezká. Rozhodně doporučuji prošmejdit i zbytek jeho kolekce fotek :)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

Tohle jsem kdysi stáhl z netu a nevím kde:
Takový objev jihočeští památkáři rozhodně nečekali. Při rozsáhlé obnově křížové chodby bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích našli fresku, na které je Karel IV. zobrazený se synem Václavem IV.
Prohlédni fotky
- freska s Karlem IV. a jeho synem

Památkáři upozorňují, že jde o zásadní objev v českém i evropském kontextu.

Budějovice jsou totiž zatím jediným známým královským městem, kde je císař Svaté říše římské a král český zachycen se synem - podobná zobrazení jsou jen na Karlštejně, v katedrále svatého Víta v Praze a v některých exkluzivních iluminovaných rukopisech ze 14. století.

"Nikdo z nás nečekal, že objevíme takový klenot," přiznal Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

"Na obrazu je Panna Maria Ochranitelka, která pod svým pláštěm symbolicky opatruje světské i církevní stavy. Karla IV. se synem Václavem IV. jsme identifikovali podle korun římských králů, které mají oba na hlavě," vysvětlil Pavelec.

Díky písemným pramenům mohli památkáři s velkou přesností určit, z jakého období obraz pochází. Karel IV. byl totiž na návštěvě královského města na jihu Čech od 5. do 7. května 1378, kdy se zde setkaly nejvýznamnější evropské osobnosti.

"Sešla se tu všechna významná knížata, pražský arcibiskup i Jošt, markrabě moravský. Obraz vznikl několik měsíců po tomto setkání," řekl Pavelec.

Restaurátoři při obnově křížové chodby našli také dlouho postrádaný gotický portál do kapitulní síně, který zanikl po barokní přestavbě kláštera. Dominikánský klášter je nejstarší dochovanou památkou Budějovic. Jeho počátky spadají do roku 1265.



foto: Lukáš Němec, MAFA
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

stětí sv. Jakuba, italská práce z r. 1371
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od kure »

Ještě něco málo k náhrobkům, doufám že to aspoň pro někoho budou zajímavá data, http://talbotsfineaccessories.com/armou ... lysis.html
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

Něco z Jindřichohradeckých archívů:
Obrázek
Listina císaře Karla IV. pro Viléma z Landštejna z roku 1348

Obrázek
Listina z roku 1356 ze Sbírky pergamenů

Ta sbírka pergamenů je fakt výživná, celou jsem jí měl možnost prošmejdit při brigádě a opravdu to stojí za to.
silva-nortica.blog.cz
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Pavel na Besednici »

maser napsal:Ta sbírka pergamenů je fakt výživná, celou jsem jí měl možnost prošmejdit při brigádě a opravdu to stojí za to.
Při tomhle tvém příspěvku mě napadly dvě otázky. Jedna naivní, jedna možná zajímavá:

1) Koukám, že řezat pergameny rovně uměli, víme jak to dělali?
2) Jaká byla obvyklá velikost takových listin, byla podobná, či dokonce stejná nebo každá listina je originál i svou velikostí?
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

Add 1- tipoval bych nožem okolo rovné hrany (něco jako pravítko), nebo nůžky
Add 2- standardizovaná velikost nebyla, odvíjela se od rozsahu textu (+ dalších aplikací). Držel jsem jak velké, tak i malinké formátu cca A5 a spoustu velikostí okolo :)

Jinak jsem už konečně otevřel po dlouhém odhodlávání se písařsko-notářskou dílnu a mám hotové první vlaštovky- latinsky psanou listinu z r. 1359 a teď mám rozdělán jeden foliant z Knížek šesterých s iluminací. Uvidím jak vše půjde, ale už studuju i zlacení a podobné srandičky, takže na akcích kde nebudu jako šlechta vyhotovím za patřičný obnos testamenty, falza a další lotroviny :)
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti