Prošívanice a vycpávanice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Klinštejn »

Mno kdyby ty prošívky měli tak vycpané, jak vypadá ten kus na obrázku, tak by to asi až tak nebezpečné nebylo (s tupými zbraněmi), ale i tak se přimlouvám za teorii, že pod tím měl nějakou ochranu - a podle mě to byly normálně plechy.
Obrázek Det finns alltid hopp..
jaroslavS
Příspěvky: 6
Registrován: So 24. Pro 2011 17:16:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od jaroslavS »

páni chcem sa opita. je mozne pouzit zamat namiesto brokatu na pourpoint ?
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Smil »

Prakticky to možné je, ale brzy se ti zničí zvlášt pokud hodláš nosit kroužkovou košili (o pláty se zničí pomaleji)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Davus
Příspěvky: 5
Registrován: Pá 20. Led 2012 19:16:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Davus »

Zdařbů!
Chystám se vyrobit si vycpávanici (vycpávat budu vlnou), avšak nejsem si jist vzdálenostmi prošití (hodlám prošívat svislými tunýlky). Táži se tedy vás zkušenějších: bylo by vhodnější učinit ony tunýlky v nejtlustších místech široké 2,9, či 3,6cm? Hodlám to vycpávat opravdu durch, a bohužel nemám představu, zda 2,9cm představuje dostatečnou ochranu, či naopak zda 3,6cm neznamená zbytečnou váhu.
Také bych potřeboval poradit ohledně způsobu zapínání - tlustá vrstva vlny neumožňuje moc snadné šití, jak byste jej tedy učinili u vycpávaného kabátce? Nejradši bych se uchýlil k přezkám, u nichž mne však nenapadá, kterak je našít, a zatím jediným zjevným řešením se mi zdají býti dírky v kabátci (mezi tunýlky) a tkanice.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od richardrg »

Ve tvém dotazu bohužel chybí velká řada věcí, které by ostatním umožnily ti odpovědět.
- pro jaké období vycpávanice bude
- pro jakou postavu - sociálně
- jaký bude povrchový, případně nosný materiál,
- jestli budeš vycpávat tunýlky ušité předem, nebo prošívat pláty
- a určitě jsem něco zapomněl

- tlustá vlna se prostě šije do dírek po šídle a v pohodě
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Davus
Příspěvky: 5
Registrován: Pá 20. Led 2012 19:16:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Davus »

Omlouvám se za nejasnosti. Střih prošívanice je míněn čtvercový (nevypasovaný), a ježto se střih prošívanic začal výrazněji měnit až ve čtrnáctém století, je to model vcelku universální. Ale pro větší přesnost - předním zasazením výrobku má být Skandinávie v raném středověku, tedy vikingská éra (chápu, že na tomto fóru je poněkud zcestné hovořit o této době, raději bych se tedy optal na věci ohledně výroby samotné). Z toho, co se se ze skrovných pramenů dalo vyčíst, jsem vypátral mj. i to, že Vikingové nosili již v raném středověku kabátce s dělením vepředu po celé délce a zapínáním na knoflíky, popř. na šněrování - nabízí se tedy tento prvek přenést pro větší pohodlí i na vycpávanou zbroj. Vnitřní i vnější vrstvu bude tvořit vrstva hrubého lněného plátna. Nebyl-li jsem v dané věci dostatečně podrobný, pak tedy - mým úmyslem je nejdříve našít tunýlky a vycpávat je až poté, tak dosáhnu větší pravidelnosti vycpání.
Rozumím-li tomu tedy dobře, nebyl by problém přišít zapínání (pravděpodobně řemínky) skrze onu tlustou vrstvu vlněné vycpávky?
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Smil »

k dotazu o šířce tunýlků:
Tenké tunýlky se vycpávají lépe než široké taky do nich nacpeš méně materiálu takže ušetříš materiál látku i výslednou váhu. Úplně durch bych nenacpával, pak se vlna začne chovat jako prkno a ztratí svou tlumící funkci(ze zkušeností). Čili doporučuji 2,9cm (sám používám 3cm)

k dotazu o typu zapínání:
Přezky mi přijdou nepraktické a šněrování je ještě horší. Špatně se do něj leze a dotahuje se ještě hůř. Osobně doporučuju knoflíky, je to prokazatelné i historicky a praktické. Dobře se rozepínají a zapínají, případně přešívají z místa na místo.

Když budeš cpát vlnou, doporučuju česanou! Má lepší vlastnosti, hlavně rozpínavost (nacpeš méně vlny na větší prostor stejně dobře ti vycpe i nejmenší mezery), také bude mít menší váhu ale stejnou tvrdost a bez bodláčí :D

Problém s našíváním není jen to chce trochu hrubého násilí a pevnou jehlu.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Davus
Příspěvky: 5
Registrován: Pá 20. Led 2012 19:16:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Davus »

Díky za zevrubnou odpověď, z níž jsem se dozvěděl vskutku téměř vše, co jsem potřeboval. Vlnu už mám, sám jsem si ji musel prát (naházel jsem ji do pytle a máchal v řece), ale česaná opravdu není - budu se muset smířit s tím, co mám. :)
Ta snad už poslední věc, kterou bych si přál znát: mohou mít ty knoflíky i jinou funkci, než snazší oblékání (a možná ještě vzhled)? Kdyby se vytvořily vhodným způsobem, mohly by totiž teoreticky nahradit v oné době neexistující vypasování (kdyby bylo umožněno silnější utažení v oblasti pasu). Nevím, zdali je to historicky odpovídající, ani zda je to vůbec potřeba, ale počítám zkrátka s tím, že jakmile prošívanici jednou vycpu, ztvrdne a začne se chovat jako zbroj (což může být při nevypasovaném střihu nepraktické).
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od richardrg »

Nejsem si úplně jist, ale ještě na Rejčku se používá nevypasovaná prošívanice a obléká se přes hlavu, proč si komplikovat šití knoflíky?

A vypasování knoflíky nedoženeš, to by si musel mít ideálně válcovitou postavu.

A domnívám se, že pokud budeš vycpávat tunýlky a tu vlnu nezafixuješ, tak se časem sesype na spoedek tunýlků.

Další diskutovaná věc je to, že v sešití tunýlku máš jen vrstvu těch dvou látek, která tlumí minimálně.

Podle mě se raději obrať na lidi kteří dělají tobě bližší období, osobně znám a doporučuji Skjaldborg.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Smil »

Vypasování prošívanice, aby ti seděla je také důležité, tam knoflíčky opravdu pomohou. A máš pravdu nějaký tvar je důležitý, jinak je to jako mít na sobě sud. Úskalí je v tom, že dokud to nevycpeš nebudeš znát finální tvar, protože vycpáváním se ti prošívanice na šířku zdrcne. Já si prošívanice finálně upravoval až po vycpání.

Čímž se také dostáváme k důležité radě. Nech si na šířku dostatek několik cm abys na konci nezjistil, že je ti prošívka malá.

Jestli se ti chce investovat tak ruční česačky vlny tak přijde na 1600 říkají tomu ruční krampl. Já si svou první vlnu česal za pomocí kartáčů na psi.

Zda je to co chceš historicky odpovídající by ses měl skutečně zeptate někoho kdo dělá vikingi.

RIcharde:
Proč si prošívanici komplikovat knoflíčky? asi proto že někdo nechce nosit pytel byť pěkně upravený pytel. Knoflíčky se dá přeci jen dosáhnout lepšího obtažení těla.
Vypasování knoflíčky samotnými se dohnat nedá, ale pokud to zkombinuješ s prací se střihem výsledek se dostaví. ;)
Nezafixovaná vlna se skutečně časem sesype dolů. Proto je dobré jí zafixovat založením spodního okraje látky. Jinak se vlna ani nehne(z vlastní zkušenosti mám vlnu v prošívanících už pět let a nic to nedělá)

tlumí minimálně protože je prošíání vertikální, protože většina seků jde horizontálně nebo pod úhlem takže šance trefit "hluché místo" které má cca 1mm na každém tunýlku je malá. Jediné problémové místo je v ramenou a opět mohu říci z vlastní zkušenosti, že trefit se do této mezirky se nikomu za 7 let nepovedlo.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů