střih na surecot

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: střih na surecot

Příspěvek od Kordulka »

Přidávám soubor náhrobků, zobrazujících urozené ženy 14. století vč. náhrobků pocházejících z blízkého okolí Čech:

http://www.themcs.org/costume/14th%20ce ... othing.htm

Soubor mj. obsahuje zajímavé úpravy kruselerů.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: střih na surecot

Příspěvek od Josephus Titus »

Posadowski napsal: Vybrali jste si nejnevhodnější hrobku a interpretujete ji nejnevhodnějším způsobem. NE, NE, NE. Ženy ve 14. století nenosí krátký kabátek. Nikdy. Můžeme vést spor o to, proč tohle vypadá, jak vypadá, co to tam je zobrazené, ale v žádném případě z toho nelze usuzovat na existenci takového oděvu - kabátku podšitého kožešinou - pro ženy. To bychom byli zase u Wagnera a ve znalostech odívání o 20 let zpátky. Ať nikoho ani nenapadne si takový oděv pořídit.
Množné číslo ani v prvním ani ve druhém případě není na místě. (Kordulka hrobku nevybrala, já ji tak neinterpretuji)
Hrobku jsem vybral já - a ano, nebyl to nejšťastnější nápad. Zmiňuji ji ovšem jako kuriozitu kvůli rukávům, nedokládám z ní nic o existenci krákých dámských kabátků. S tvým razantním NE, NE, NE se zcela ztotožňuji. (Vlastně až na drobnou výjimku - krátký zvonovitý pláštík s rukávy, který se objevuje v 80. letech (viz třeba Wilehalm), ten se sice nějakému kabátku podobá, ale nepovažoval bych jej za něj. Ale tohle se netýká ani surcotů, ani módy 60. - 70. let)
Pravda je, že některé z těch soch by dojem takového kabátku mohly navozovat, ale řekl bych, že i tento dojem je dost nejistý a při porovnání s dalšími zdroji, taková teze neobstojí. Proto jsem se odvážil o této hrobce zmínit. Ano, byla to chyba. A také byla chyba, že jsem lépe nezdůraznil, že jde o kuriozitu.

(Úplně bych ji také nezavrhoval - kde jinde člověk najde takovou spoustu krásných a relativně detailně vyobrazených oděvních prvků na jednom místě?)
Kordulka napsal:Stejně tak by bylo vhodné a žádoucí doplňovat svá tvrzení prameny, zdroji a odkazy na vyobrazení.
Ano, bylo. Měl jsem citovat pořádněji. Nepíšu ale z domova, a tak u sebe nemám materiály a dohledávat nestíhám.
Kordulka napsal:Nebylo by vhodnější hledat inspiraci spíše ve vyobrazeních středoevropských šlechticů?
Ano bylo. Pokud je to možné. To ale neznamená, že je to jediná možnost a že se anglické a francouzské oděvní prameny mají zavrhnout. V žádném případě ne a priori! Tohle je zevrubnou analýzu a následnou delší debatu. To už se střihem na surcot nesouvisí téměř vůbec.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: střih na surecot

Příspěvek od Posadowski »

Josephus Titus napsal:...
Počkej, to zas není potřeba si tak razantně sypat popel na hlavu. Což o to, ono to moc zajímavé je. Ty už nejspíš nepatříš do generace, která používala za hlavní zdroj inspirace Wagnera a další oblíbené zdroje. Tehdy, před 15-10 lety se takové věci nosily, dokonce i ty krátké dámské kabátky a dokládaly se všelijak. Tak to byl spíš výkřik, aby někoho nenapadlo se k tomu vracet. Ty pláštíky jsou zajímavé a najdou se ve víc pramenech. BTW napadlo Tě někdy hledat paralelu mezi Willehalmem (pražským) a tzv. Brunšvickým náčrtníkem? Mě to přijde "jak přez kopírák". No nic, mám dojem, že krátký pláštík by se našel i ve Slavětíně. Asi si taky nějaký pořídím. Nebo možná opráším ten, co mám, kdysi jsem to nosil...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti